Ag@ZnO hibrit yapıların altlıklar üzerinde büyütülmesi ve katalitik indirme ile boyar molekül bozma performansının incelenmesi
Growth of Ag@ZnO hybrid structures on substrates and investigation of the performance of dye molecule degradation by catalyti̇c reduction
  1. Tez No: 922399
  2. Yazar: DEMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hibrit nanoyapıların sinerjik etkilerinin ortaya çıkarılması için doğru kombinasyonun yapılması önemlidir. Bu hibrit yapıların üretimi zorluklar içermekle birlikte büyük avantajları da beraberinde getirmektedir. Polidopamin gibi doğadan esinlenerek ortaya çıkarılmış kaplamalar, özellikle metalik nanoyapıların büyütülmesinde büyük avantajlar sunmaktadır. Bu tez kapsamında, ZnO incefilmlerin ileri tavlama sonrasında Ag nano yapılar ile modifiye edilmesinin katalitik olarak boyar maddelerin bertarafındaki performansının incelenmiştir. Hibrit katalizörlerin üretiminin, plazmonik gümüş nanopartiküllerin (AgNP), ZnO ince film destek maddelerine immobilizasyonu ile gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Ag@ZnO hibrit yapıların katalitik aktiviteleri Metilen turuncusunun (MO) indirgeme ajanı olan NaBH4 varlığında indirgenmesi ile değerlendirilmiştir. Bu deneylerde, destek madde-metal nanopartikül etkileşiminin, AgNP boyutunun, AgNP yükleme miktarının, katalizör miktarının ve destek tabakası olan ZnO ince filmlerin değişik sıcaklıklarda tavlanmış olmasının katalitik aktiviteye etkisi belirlenmiştir. Ag@ZnO numunelerin yapısal analizleri SEM ve XRD ile yapılmıştır. Ayrıca, optik karakterizasyonları yapılarak normalize edilmiş hidrojen enerji seviyeleri hesaplanarak, tavlama etkisiyle yapının değişimi ve katalitik özellikler üzerindeki etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to unlock the synergistic effects of hybrid nanostructures, it is important to make the right combination, and the fabrication of these hybrid structures presents challenges but also great advantages. Nature-inspired coatings such as polydopamine offer great advantages, especially in the growth of metallic nanostructures. In this thesis, the performance of ZnO thin films modified with Ag nanostructures after advanced annealing in the catalytic removal of dyestuffs was investigated. The immobilization of plasmonic silver nanoparticles (AgNPs) on ZnO thin film supports was used to produce hybrid catalysts. The catalytic activity of Ag@ZnO hybrid structures was evaluated by the reduction of methylene orange (MO) in the presence of NaBH4, a reducing agent. The experiments were designed to determine the effect of support-metal nanoparticle interaction, AgNP size, AgNP loading amount, catalyst amount and annealing of ZnO thin films at different temperatures on the catalytic activity. Structural analysis of Ag@ZnO samples was performed by SEM and XRD, and optical characterizations and normalized hydrogen energy levels were calculated. The effect of annealing on the catalytic properties was also determined.