Mikrobiyal olarak sentezlenen proteinlerin doku mühendisliği uygulamalarında kullanımı
Utilization of microbially synthesized proteins in tissue engineering applications
  1. Tez No: 990127
  2. Yazar: AHMET GÖKTUĞ TÜFEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN PİŞKİN, PROF. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Yara iyileşmesi, enfeksiyonların önlenmesi ve doku rejenerasyonunun hızlandırılması açısından tıbbi uygulamalarda önemli bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, rekombinant insan benzeri kolajen, polivinil alkol (PVA) ve gümüş-çinko (Ag-Zn) iyonlarını içeren yenilikçi bir elektroeğirme yara örtüsü geliştirilmiştir. Genetik mühendislik teknikleri kullanılarak üretilen rekombinant kolajen, hücresel yapışmayı ve proliferasyonu artırarak, ekstrasellüler matrisi (ECM) taklit etmede geleneksel kolajen kaynaklarına kıyasla daha üstün bir performans sergilemektedir. Ag-Zn iyonlarının eklenmesi iki temel işlev sağlamaktadır: Biyofilm oluşumunu engelleyerek antibakteriyel koruma sunmak ve sıvı ile temas ettiğinde lokalize bir elektrik alan oluşturarak hücre göçünü ve proliferasyonunu teşvik etmek. Oluşan elektrik alanın yara iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinmektedir. Elektroeğirme yöntemi kullanılarak üretilen nanolifli iskeletler, hücresel infiltrasyona uygun yüksek yüzey alanı ve gözeneklilik sağlayarak biyolojik bileşenlerin kontrollü salınımına imkan tanımaktadır. Bu çalışma kapsamında geliştirilen PVA/rekombinant kolajen/Ag-Zn içeren elektroeğirme yara örtüsünün mekanik, biyolojik ve termal performansı nicel parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Mekanik testlerde, hibrit nanolifli yapının maksimum gerilme değeri 1.57 MPa çekme dayanımına karşılık gelmiştir ve saf PVA sistemlerine kıyasla daha dengeli bir mekanik profil sergilemiştir. Termal analizlerde, rekombinant kolajen ilavesinin matrisi stabilize ederek bozunma sıcaklığını 318 °C'ye yükselttiği, ZnO katkısının ise kontrollü destabilizasyon sağlayarak bozunma sıcaklığını 295 °C'ye çektiği gösterilmiştir. AgNP içeren gruplarda ise yüksek su tutma kapasitesine bağlı olarak 34 °C civarında belirgin su kaybı piki gözlenmiştir. İn vitro biyouyumluluk analizlerinde hücre canlılığının %90'ın üzerinde korunduğu, hücre adezyonu ve proliferasyonunun kontrol gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir. Antimikrobiyal değerlendirmeler, Ag-Zn içeren nanolifli yapıların bakteriyel büyümeyi etkin şekilde baskıladığını ve biyofilm oluşumunu inhibe ettiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bu nicel bulgular, geliştirilen yara örtüsünün mekanik dayanım, termal stabilite, hücre yanıtı ve enfeksiyon kontrolü açısından ileri düzey yara bakım uygulamaları için güçlü ve yenilikçi bir aday olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Wound healing remains a significant challenge in medical applications, particularly in terms of preventing infections and accelerating tissue regeneration. In this study, a novel electrospun wound dressing incorporating recombinant human-like collagen, polyvinyl alcohol (PVA), and silver–zinc (Ag–Zn) ions was developed. The recombinant collagen, produced using genetic engineering techniques, enhances cellular adhesion and proliferation, demonstrating superior performance in mimicking the extracellular matrix (ECM) compared to conventional collagen sources. The incorporation of Ag–Zn ions provides two key functions: antibacterial protection through the inhibition of biofilm formation and the generation of a localized electric field upon contact with fluids, which promotes cell migration and proliferation. It is well established that such electric fields can accelerate the wound healing process. The nanofibrous scaffolds fabricated via electrospinning offer a high surface area and porosity suitable for cellular infiltration, while enabling the controlled release of bioactive components. Within the scope of this study, the mechanical, biological, and thermal performances of the electrospun wound dressing composed of PVA/recombinant collagen/Ag–Zn were quantitatively evaluated. Mechanical testing revealed that the hybrid nanofibrous structure exhibited a maximum tensile strength corresponding to 1.57 MPa and demonstrated a more balanced mechanical profile compared to pure PVA systems. Thermal analyses indicated that the incorporation of recombinant collagen stabilized the matrix, increasing the degradation temperature to 318 °C, whereas the addition of ZnO induced controlled destabilization, reducing the degradation temperature to 295 °C. In AgNP-containing groups, a pronounced water loss peak around 34 °C was observed, attributed to the high water retention capacity of silver nanoparticles. In vitro biocompatibility analyses demonstrated that cell viability was maintained above 90%, with significantly enhanced cell adhesion and proliferation compared to control groups. Antimicrobial assessments further revealed that Ag–Zn-containing nanofibrous structures effectively suppressed bacterial growth and inhibited biofilm formation. Collectively, these quantitative findings indicate that the developed wound dressing represents a robust and innovative candidate for advanced wound care applications in terms of mechanical integrity, thermal stability, cellular response, and infection control.