Elektrik enerji sistemlerinde kullanılan devre kesicilerinin işleme özellikleri
  1. Tez No: 9224
  2. Yazar: ATİLLA ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN TARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
- I - ÖZET Bu çalışmada elektrik enerji sistemlerinde kulla nılan devre kesicilerinin genel yapıları vs özellikleri tanımlanarak çeşitli tip kesicilerin işleme ve teknik özellikleri anlatılmıştır* Yapılan bu çalışma dört bölüm de özetlenmiştir. Birinci bölümde, bu çalışmanın amacı ve gerekçesi anlatılmıştır» îkinci bölümde kesiciler tanıtılarak, tipleri ve ark söndürme olayı hakkında bilgiler verilmiştir. üçüncü bölümde, çeşitli tip kesicilerin özellikle ri» kumanda mekanizmaları, kesicilerin boyutları- çalışma pozisyonları, ark teşekkülü, söndürülmeleri cihazların işletmeye alınmaları ve bakımlarına yer verilmiştir» Son bölümde ise az yağlı- vakum ve SF6 gaz ortamında orta gerilim kesicilerinin şalterleme prensip lerine göre karşılaştırılmaları yapılarak SF6 gazı hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
2 - SUMMARY In this - study j General structure and specifications of the circuit dis junctures Which are used in mthe electrical energy systems has been intvaduced, Varions kind of dis juncturesoperation and technical specifications are expianied In the first part, purpase of the tis study is expianied. In te second part, disjunctives are expianied, sasne knowledge is given about switch bouncing. In the third part, Specifications, control mechanise, operation charecterist ics, switch bouncing and debouncing, maintenance of the various kind of disjunctures are expianied. In the last paars, According to switching preneipals, -SF6 memdium voltage disjunctures, vacuum and little oil disjunctures &re compared and explained.