Hedef programlama ile rasyon hazırlama ve bir uygulama
Goal programming with ration preparetion and an application
  1. Tez No: 92245
  2. Yazar: SÜLEYMAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
DOKTORA TEZ ÖZETİ HEDEF PROGRAMLAMA İLE RASYON HAZIRLAMA VE BİR UYGULAMA Süleyman DÜNDAR İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temmuz 1999 Danışman: Prof. Dr. Halim SÖZBİLİR Bu çalışmada çok amaçlı karar verme yöntemi olan hedef programlamanın rasyon hesaplamada kullanılabilirliği ortaya konmaya çalışılmıştır. Bununla ilgili olarak, karar verme, karar teorisi ve karar vermede kantitatif teknikler konusunda bilgiler verilmiştir. Bu tekniklerden hedef programlama ve bu yöntemin matematiksel formülasyonu konusu açıklanmıştır. Uygulama konusuyla ilgili olarak da yemler ve yemlerin besin maddeleri değerleri, rasyon, rasyon hesaplama, rasyon hesaplamada kullanılan yöntemler incelenmiştir. Örnek bir rasyon olarak da yumurta tavuğu rasyonu hesaplanarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT GOAL PROGRAMMING WITH RATION PREPARATION AND AN APLICATION Süleyman DÜNDAR Afyon Kocatepe University Social Science Institute Temmuz 1 999 Adviser: Prof. Dr. Halim SÖZBİLİR This dissertation aims at exploring the use of goal programming as a method of multiple objective decision making in the ration calculation. In relation with this, decision making, decision theory and quantitative techniques at decision making are analyzed. From these techniques the goal programming and its mathematical formulation are studied. Feeds, nourishment value of feeds, ration, the ration calculation and methods employed in the ration calculation are analyzed. As an application of the ration, the ration of poultry raised mainly for egg is calculated and the results are evaluated.