Sanat psikolojisi açısından Pablo Picasso'nun mavi ve pembe dönem resimlerinin karşılaştırmalı bir değerlendirmesi
A comparative evaluation of Pablo Picasso's blue and pink period paintings in terms of art psychology
  1. Tez No: 922455
  2. Yazar: BÜLENT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sanat psikolojisi, sanat bilimlerinin kapsamlı bir alt disiplini olarak, 19. yüzyılın ortalarında ilk araştırmalarla başlamış ve 1950'den sonra ise bağımsız bir alan olarak belirginleşmiştir. Sanatta ruhsal incelemeler ise antik çağlardan günümüze dek uzanır ve sanat çözümlemeleri konusunda temel yapı taşlarından biri olarak kabul edilir. Sanat Psikolojisi disiplini, ruhsal konulardaki teorileri temel alarak, sanatçının kişiliğini ve eserlerini analiz etmeye yönelik bir yaklaşım sunar. Antik Yunan'dan itibaren ruhsal inceleme literatüründe yer alan“mimesis”(yansıtma) ve“katarsis”(duygusal boşalım) gibi kavramlar, bu alanın temel taşlarındandır. Pablo Picasso'nun hayatıyla ilgili birçok kitap, tez ve araştırma mevcuttur. Bu çalışmaların konuları genellikle Picasso'nun temelini oluşturduğu kübizm akımına aittir. Bu araştırmanın özgünlüğü ise Pablo Picasso'nun yaşamının eserleriyle birlikte incelenmiş olmasıdır. Sanatçının kullandığı teknikler, ifadeler ve stiller dönemine ve psikolojik durumuna bağlı olarak incelenmiştir. Çalışma, konu özelindeki literatürü oluşturan yabancı kaynaklar, dipnotlar ve Picasso'nun önemli eserlerinin görselleri ile desteklenmiştir. Araştırma yapılırken, Picasso'nun sanat yaşamında kırılma noktalarını oluşturan Mavi ve Pembe döneme odaklanılmıştır.“Resim Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak üç uzman tarafından Picasso'nın mavi ve pembe dönemlerine ait toplam 20 resim çalışması değerlendirilmiş ve bu görüşler istatistik programları ile kapsamlı bir analize tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Art psychology, as a comprehensive subdiscipline of art sciences, started with the first research in the mid-19th century and became evident as an independent field after 1950. Spiritual studies in art extend from ancient times to the present day and are considered one of the basic building blocks of art analysis. The discipline of Art Psychology offers an approach to analyzing the artist's personality and works, based on theories on spiritual issues. Concepts such as“mimesis”(reflection) and“catharsis”(emotional discharge), which have been included in the spiritual examination literature since ancient Greece, are the cornerstones of this field. There are many books, theses and researches about the life of Pablo Picasso. The subjects of these works generally belong to the cubism movement, of which Picasso formed the basis. The originality of this research is that Pablo Picasso's life is examined together with his works. The techniques, expressions and styles used by the artist were examined depending on his period and psychological state. The study is supported by foreign sources, footnotes and images of Picasso's important works, which constitute the literature on the subject. While conducting the research, the focus was on the Blue and Pink periods, which were the breaking points in Picasso's artistic life. A total of 20 paintings from Picasso's blue and pink periods were evaluated by three experts using the“Painting Evaluation Scale”and these opinions were subjected to a comprehensive analysis with statistical programs.