Kamu görevlilerinin finansal okuryazarlığı üzerine bir inceleme: Toprakkale ilçesi örneği
An investigation on financial literacy of public officials: The case of Toprakkale district
- Tez No: 922454
- Danışmanlar: PROF. DR. SUSRAN ERKAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada kamuda görevli olan bireylerin finansal okuryazarlık durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda örneklem grubu olarak Toprakkale İlçesi seçilmiştir. Ülke ekonomisi bağlamında toplumda bulunan bireylerin finansal bilgileri ve tutumları fazlasıyla önem taşımaktadır. Bu bağlamda bireylerin finansal bilgilerinin gelişmiş olması hem kendi ekonomileri hem de ülke ekonomisi için büyük önem taşımaktadır. Bireylerin, finansal okuryazarlık alanında geliştirilmesi, finansal okuryazarlık seviyelerinin artırılması amacı doğrultusunda eğitimler almaları gerekmektedir. Çalışma kapsamında genel olarak finansal okuryazarlık kavramının ve bu yeterliliklere sahip olmanın önemi vurgulanmıştır. Bu konu ile ilgili gerek kamu kuruluşları gerek özel kuruluşlar ülke genelinde birçok çalışma gerçekleştirmektedir. Toplumun bilinçlendirilmesi amacı doğrultusunda eğitimin genç yaşta başlayacağı mantığından hareketle ilkokul seviyesindeki çocuklardan başlamak üzere her yaş grubuna konu ile ilgili eğitimler sağlanmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle finansal okuryazarlık kavramının tanımı yapılmış, finansal okuryazarlığın gelişimi ve önemi ele alınmıştır. Paranın doğru bir şekilde ele alınması, bütçenin yönetimi ve planlaması, finansal planlama, finansal ürün seçimi ve daha birçok alanda katkı sağlayan finansal okuryazarlık ile bireysel olarak, aile içerisinde, işletmeler tarafından ekonomik alanda gelişmeler yaşanırken aynı zamanda ülke ekonomisinin yönetimi açısından da önem taşımaktadır. Finansal okuryazarlığı vi etkilemekte olan sosyo-demografik faktörler, ekonomik faktörler ve çevresel faktörler ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise toplumun finansal okuryazarlığının ve finansal bilgilerinin arttırılması amacı doğrultusunda verilmekte olan finansal eğitimlerin kapsamı, önemi vurgulanarak Türkiye kapsamında devlet bünyesinde ve bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen finansal okuryazarlık faaliyetleri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the financial literacy status of individuals working in the public sector. In this context, Toprakkale District was selected as the sample group. In the context of the national economy, the financial knowledge and attitudes of individuals in the society are of great importance. In this context, the development of financial knowledge of individuals is of great importance for both their own economy and the national economy. In this context, individuals should receive trainings in order to improve their financial literacy and increase their financial literacy levels. Within the scope of the study, the concept of financial literacy and the importance of having these competences have been emphasised. Both public and private organisations carry out many studies on this subject throughout the country. In order to raise awareness of the society, trainings on the subject are provided to all age groups, starting from primary school children, based on the logic that education starts at a young age. Within the scope of the study, firstly, the concept of financial literacy is defined and the development and importance of financial literacy is discussed. Financial literacy, which contributes to the correct handling of money, budget management and planning, financial planning, financial product selection and many other areas, is also important in terms of the management of the country's economy while there are developments in the economic field individually, within the family, by businesses. Socio-demographic factors, economic factors and environmental factors affecting financial literacy are discussed. In the last part of the study, the scope and importance of financial education provided in viii order to increase the financial literacy and financial knowledge of the society are emphasised and financial literacy activities carried out by the state and independent organisations in Turkey are presented.