Ratlarda laminektomi sonrası epidural fibrozis oluşumunda tadalafil uygulamasının etkisi
The effect of tadalafi̇l on epi̇dural fibrosis formation in a rat laminectomy model
  1. Tez No: 922494
  2. Yazar: OĞUZHAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİCAN BARIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Spinal kord ve sinir köklerine bası nedeniyle spinal cerrahi uygulanan hastalarda postoperatif gelişen epidural fibrosis ve yapışıklıklar Başarısız Bel Cerrahisi Sendromuna (BBCS) neden olan önemli etkenlerden kabul edilmektedir. Hastalarda buna bağlı bel, bacak ağrısı ve fonksiyonel kayıp meydana gelebilmektedir. Epidural fibrozis (EF) spinal cerrahi ameliyatlardan sonra iyileşme sırasında paravertebral kasları, spinal kord ve sinir köklerini etkileyen bir seri fizyolojik süreç sonrası oluşur. Cerrahi alanın iyileşmesinin fizyolojik süreci dura mater ve sinirler üzerinde oluşan tabakaya paravertebral kaslardan fibroblast göçü ve sonrasında fibroblastların yerini kolajene bırakmasını barındırır. EF, epidural aralıkta fibröz dokunun oluşmasıdır. Laminektomi sonrasında oluşabilecek EF üzerinde etkili olabilecek faktörlerin belirlenmesi önemlidir. Fosfodiesteraz-5 (PDE-5) inhibitörlerinin böbrek, karaciğer, akciğer gibi dokularda fibröz doku oluşumunu azalttığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Güncel literatürde PDE-5 inhibitörlerinin vertebra cerrahisinde antifibrotik etkisine dair çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızda PDE-5 inhibitörlerinden en uzun etkili olan tadalafilin laminektomi cerrahisi sonrası EF üzerine etkisini hayvan modelinde araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 32 adet dişi Wister Hannover rat kontrol grubu (Sham), oral grubu (O), lokal grubu (L) ve oral ile lokal kombine (O+L) grubu olmak üzere randomize dört eşit gruba ayrıldı. Tüm ratlara iki seviye laminektomi işlemi uygulandı. Sham grubuna sadece cerrahi uygulandı. L grubuna cerrahi sonrası ameliyat sahasına tadalafil lokal uygulandı. O grubuna her gün uygun dozda tadalafil oral olarak verildi. O+L grubuna ise laminektomi sonrası cerrahi sahaya lokal tadalafil uygulaması yanı sıra her gün uygun dozda tadalafil oral olarak verildi. Ratlar dört hafta sonunda sakrifiye edilerek cerrahi saha blok halinde çıkartıldı. Çıkarılan materyaller uygun şartlarda histopatolojik olarak değerlendirmeye gönderildi. Histopatolojik inceleme inflamasyon, vasküler ix proliferasyon, fibrozis ve hücre yoğunluğu olarak dört kategoride değerlendirildi. Kategorilere göre skorlamalar yapıldı. Bulgular: İnflamasyon, fibrozis ve vasküler proliferasyon kriterleri açısıdan tüm gruplar kendi aralarında değerlendirildiğinde toplam skorun O+L grubu, O grubu, L grubu, sham grubu şeklinde en düşükten en yükseğe doğru sıralandığı izlendi. Hücre yoğunluğu açısından ise tam tersi olarak en yoğun O+L grubu olmak üzere O+L grubu, O grubu, L grubu, sham grubu olarak sıralandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Postoperative epidural fibrosis and adhesions, resulting from compression of the spinal cord and nerve roots during spinal surgery, are recognised as significant contributors to the development of Failed Back Surgery Syndrome (FBSS) in patients. This condition manifests with symptoms such as low back pain, leg pain and functional impairment. Epidural fibrosis (EF) arises subsequent to a series of physiological processes affecting the paravertebral muscles, spinal cord and nerve roots during the healing process following spinal surgery. The process of surgical wound healing involves the migration of fibroblasts from the paravertebral muscles into the blood layer formed on the dura and nerve roots, and then fibroblasts are replaced by collagen. Epidural fibrosis is the formation of fibrous tissue in the epidural space, and it is important to determine the factors that may affect epidural fibrosis that may occur after laminectomy. The existing literature suggests that PDE5 inhibitors, a class of pharmaceutical compounds, may reduce fibrous tissue formation in tissues such as the kidneys, liver, and lungs. However, the antifibrotic effect of PDE-5 inhibitors in the context of vertebral surgery remains under explored. The present study aims to investigate the effect of tadalafil, a prolonged acting phosphodiesterase-5 inhibitor, on epidural fibrosis following laminectomy surgery in an animal model. Material and Methods: Thirty-two female Wister Hannover rats were randomly divided into four equal groups: control (sham), oral (O), local (L), and oral and local combined (O+L). All rats underwent two-level laminectomy. In the sham group, only surgery was performed. In the L group, tadalafil was applied locally to the surgical field after surgery. In the O group, tadalafil was given orally every day at the appropriate dose. In the O+L group, in addition to local treatment of the surgical field after surgery, an appropriate dose of tadalafil was given orally every day. At the end of four weeks, the rats were sacrificed, and the surgical field was removed as a xi block. The removed material was sent for histopathological analysis under appropriate conditions. The histopathological analysis was scored into four categories: inflammation, vascular proliferation, fibrosis, and cell density. Scoring was conducted in accordance with predetermined categories. Results: Following a comprehensive evaluation of the groups in terms of inflammation, fibrosis and vascular proliferation criteria, it was observed that the total score was ranked from lowest to highest as O+L group, O group, L group, and sham group. With regard to cell density, the O+L group exhibited the highest density, followed by the O group, L group, and sham group.