Orta kulak cerrahisinde sevofluran ve desfluranın metabolomik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the metabolomic effects of sevoflurane and desflurane in middle ear surgery
  1. Tez No: 922495
  2. Yazar: AHMET ENES KAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN BÜYÜKFIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Metabolomik, hücresel süreçlerin ve organizmanın genel metabolik profilinin anlaşılmasını sağlayan bir alandır. Bu çalışmada Sevofluran ve Desfluran anestezisinin orta kulak cerrahisi sırasında hastalar üzerinde oluşturduğu aminoasit ve karnitin metabolomik profillerindeki değişikliği araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Hastalar inhalasyon anesteziğinin çeşidine göre 2 gruba ayrıldı (Desfluran n=48, Sevofluran n=48). Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, boy, kilo) cerrahi tipi (timpanoplasti, mastoidektomi), genel anestezi altında geçen süre, total ameliyat ve cerrahi süreleri, kullanılan aneztezik ajanların miktarları, hemodinamik verileri (tansiyon arteriyel, SpO2, nabız) kayıt altına alındı. Hastalar anestezi indüksiyonu sonrası orotrekeal entübe edildikten sonra inhalasyon anestezisi başlamadan ilk kan numunleri alındı. Cerrahi işlem bitip inhalasyon anestezisi sonlandırılınca ikinci kan numuneleri alındı. Alınan numunelerde LC-MS/MS (Sıvı Kromotografisi /Kütle/Spektrometresi) yöntemiyle serbest aminoasit ve karnitin profili çalışılıp istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, boy, kilo) karşılaştırıldığında gruplar arası anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Sevofluran ve Desfluran grubundaki amino asit ve karnitin profilindeki değişimler incelendiğinde ise; inhalasyon anesteziği öncesi alınan numunelerdeki amino asit ve karnitin seviyelerinde iki grup arasında fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolomics is a field that provides an understanding of cellular processes and the overall metabolic profile of the organism. The aim of this study was to investigate the changes in amino acid and carnitine metabolomic profiles induced by Sevoflurane and Desflurane anaesthesia on patients during middle ear surgery. Materials and Methods: Patients were divided into 2 groups according to the type of inhalation anaesthetic (Desflurane n=48, Sevoflurane n=48). Demographic data (age, gender, height, weight), type of surgery (tympanoplasty, mastoidectomy), time under general anaesthesia, durations of total operation and surgery, amount of anaesthetic agents used, haemodynamic data (arterial blood pressure, SpO2, pulse rate) were recorded. After induction of anaesthesia, the patients were oro-tracheally intubated and the first blood samples were taken before inhalation anaesthesia started. After the surgical procedure was completed and inhalation anaesthesia was terminated, second blood samples were taken. Free amino acid and carnitine profiles were determined by LC-MS/MS (Liquid Chromatography /Mass /Spectrometry) method and statistical analyses were performed. Results: When the demographic data of the patients (age, gender, height, weight) were compared, no significant difference was found between the groups (p>0.05). When the changes in the amino acid and carnitine profiles in the Sevoflurane and Desflurane groups were examined; no difference was found between the two groups in the amino acid and carnitine levels in the samples taken before inhalation anesthesia (p>0.05).