Genç futbolcularda farklı dinlenme süreli yüksek şiddetli aralıklı antrenmanların vücut kompozisyonu, insülin, testoseron, leptin ve ghrelin hormonları üzerine etkisi
Effects of high-intensity interval training with different rest periods on body composition, insulin, testoserone, leptin and ghrelin hormones in young soccer players
  1. Tez No: 922493
  2. Yazar: ÖMER ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PENSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada; genç futbolcularda farklı dinlenme süreli yüksek şiddetli aralıklı antrenmanların vücut kompozisyonu, insülin, testoseron, leptin ve ghrelin hormonları üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışma, Konya ilinde bulunan iki amatör kulüpte, A takımda futbol oynayan, haftada 3 gün antrenman yapan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 10 (20 sn), 9 (30 sn), 10 (Kontrol) 2 denek grubu ve bir kontrol grubu olmak üzere üç ayrı gruptan oluşan toplam 29 (erkek) futbolcu üzerinde yürütülmüştür. Sporcular 3 gruba (HIIT (30/30): 30 saniye HIIT-30 saniye dinlenme, (HIIT (30/20): 30 saniye HIIT-20 saniye dinlenme, Kontrol Grubu (Kendi futbol Antrenmanı) yapmışlardır. Çalışma öncesi ve sonrası sporculardan, vücut yağ yüzdesi (VYY), yağsız vücut kitle indeksi (YVK), vücut kitle indexi (VKİ), insülin, leptin, ghrelin, testosteron hormonları ve glikoz ölçümleri alınmıştır. Verinin normal dağılım analizi için öncelikle Skewnew-Kurtasis testi ve ardından Shapiro-Wilk testi ile belirlenmiştir. Varyansların homojenliği için Levene testi, küresellik koşulu için Mauchly testi kullanılmıştır. Küresellik varsayımının sağlanmadığı durumlarda Greenhouse-Geisser düzeltmesiyle sonuçlar belirlenerek kullanılmıştır. Elde edilen tüm verilerin karşılaştırmasında“Karışık Desen (2x3) ANOVA”testi kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma sonuçlarında çıkan anlamlı sonuçların ikili karşılaştırmalarında ise TUKEY post-hoc testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of high intensity interval training with different resting periods on body composition, insulin, testosterone, leptin and ghrelin hormones in young soccer players. This study was carried out on a total of 29 (male) soccer players who play football in two amateur clubs in Konya province, play football in A team, train 3 days a week and voluntarily participated in the study, consisting of three separate groups as 10 (20 s), 9 (30 s), 10 (Control) 2 subject groups and a control group. Athletes were divided into 3 groups (HIIT (30/30): 30 seconds HIIT-30 seconds rest, (HIIT (30/20): 30 seconds HIIT-20 seconds rest, Control Group (own soccer training). Body fat percentage (BMI), lean body mass index (LBMI), body mass index (BMI), insulin, leptin, plasma-ghrelin testosterone hormones and glucose measurements were taken from the athletes before and after the study. For the normal distribution analysis of the data, the Skewnew-Kurtasis test and then the Shapiro-Wilk test were used. Levene test was used for homogeneity of variances and Mauchly test was used for sphericity condition. In cases where the sphericity assumption was not met, Greenhouse-Geisser correction was used to determine the results.“Mixed Design (2x3) ANOVA”test was used to compare all the data obtained. TUKEY post-hoc test was used for pairwise comparisons of significant results in intergroup comparisons.