Beslenme ve diyetetik bölümü öğrencilerinin bitkisel ürünlerin güvenli kullanımına yönelik tutumları ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of nutrition and dietetics students' attitudes towards the safe use of herbal products and related factors
  1. Tez No: 922500
  2. Yazar: IŞKIN PAKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ELGİN CEBE, PROF. DR. GÜLŞAH KANER TOHTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde öğ-renim gören öğrencilerin bitkisel ürünlerin güvenli kullanımına yönelik tutumlarının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tipte olup, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde öğre-nim gören 258 öğrencinin katılımıyla yürütülmüştür. Katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan anket formu ile sosyo-demografik özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, bitkisel ürün kullanım bilgileri, 24 saatlik besin tüketim kayıt-ları, antropometrik ölçümleri,“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-Kısa Form'' ve ”Bitkisel Ürünlerin Güvenli Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği“ sorgulanmıştır. Öğrencilerin %41,9'unun bitkisel ürün kullandığı saptanmış olup, ”Bitkisel Ürünlerin Güvenli Kul-lanımına Yönelik Tutum Ölçeği“ toplam puan ortalaması 210,16 ± 16,86'dir. Besinle-rin enerji değerine ”her zaman“ dikkat eden öğrencilerin tutum ölçeği puanları ”ba-zen“ ve ”nadiren" dikkat eden öğrencilere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,012).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the attitudes of students of the Department of Nutrition and Dietetics at İzmir Katip Çelebi University towards the safe use of herbal products and the factors associated with these attitudes. The study was con-ducted as a cross-sectional study with 258 students from the Department of Nutri-tion and Dietetics at İzmir Katip Çelebi University. Data were collected using a face-to-face questionnaire that included sociodemographic characteristics, health informa-tion, dietary habits, information on the use of herbal products, 24-hour dietary logs, anthropometric measurements, the“Short Form of the Health Literacy Scale”and the“Attitude Scale for the Safe Use of Herbal Products”. It was found that 41.9% of the students used herbal products, and the total mean score of the“Attitude Scale towards the Safe Use of Herbal Products”was 210.16 ± 16.86. The attitude scale scores of the students who“always”paid attention to the energy value of foods were found to be significantly higher than the students who“sometimes”and“rarely”paid attention (p=0.012).