Sezaryen doğuma yönelik anne memnuniyet ölçeği Türkçe'ye uyarlaması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the maternal satisfaction scale with caesarean section into Turkish: Validity and reliability study
  1. Tez No: 922501
  2. Yazar: BEHİYE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: ''Sezaryen Doğuma Yönelik Anne Memnuniyet Ölçeği (SDYAMÖ)'' nin Türk kültürüne uyarlanarak geçerlik ve güvenirliğini değerlendirebilmek amacıyla yapılmış olup metodolojik tipte bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde bulunan, araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 220 kadın oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Birey Tanılama Formu kullanılmıştır. Ayrıca Pamela J. Morgan, Stephen Halpern ve J. Lo tarafından 1999 yılında geliştirilen Sezaryen Doğuma Yönelik Anne Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin dil, kapsam ve yapı geçerliği yapılmıştır. Ölçeğe ilişkin yapı geçerliği için Açıklayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Madde ayırt ediciliği için %27 alt üst madde analizi yapılmıştır. Ayrıca madde-toplam puan korelasyon değerleri hesaplanmıştır. Ölçeğe ilişkin güvenirlikler Cronbach alpha, yarıya bölme yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca AVE ve CR değerleri de hesaplanmıştır. Ölçeğin zamana karşı değişmezliğinin belirlenebilmesi için test tekrar test uygulanmıştır ve ölçekler arasındaki ilişki için Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca bağımlı örneklem için Wilcoxon işaret testi ile tüm puanların farkları incelenmiştir. Bulgular: Ölçekteki tüm maddelerin kapsam geçerlik indeksi 0,80 üzerinde bulunduğundan dolayı uzman görüşleri sonrasında ölçekten madde çıkartılmadı. Araştırma kapsamına alınan kadınlar tarafından verilen cevaplar doğrultusunda ölçekteki bir maddenin varyasyonu sıfır olarak hesaplandığından dolayı bir madde ölçekten çıkartılarak analizlere devam edildi. Ölçeğin yapı geçerliği için açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi uyum iyiliği indeksleri kabul edilebilir düzeyde değerlere sahiptir (X^2/SD=2,263; RMSEA= 0,076; SRMR= 0,064; NFI= 0,835; TLI= 0,881; CFI= 0,899; IFI= 0,901; SRMR= 0,064; GFI= 0,859; AGFI= 0,818). Analizler sonucunda 21 maddeden oluşan ölçeğin orijinal halindeki gibi 4 faktörlü yapıda olduğu belirlenmiştir. Madde-toplam puan korelasyon değerleri 0,432-0,782 aralığında bulunmuştur ve istatiski açıdan anlamlıdır. Madde ayırt ediciliği için %27 alt üst madde analizi sonucunda ölçmek istenen niteliği ölçebilmesi hususunda ayırt edici olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç: Uyarlaması yapılan ve literatüre kazandırılmış olan Sezaryen Doğuma Yönelik Anne Memnuniyet Ölçeği' nin (SDYAMÖ) alanda kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This is a methodological type of research that was conducted to evaluate the validity and reliability of the ''Maternal Satisfaction Scale for Caesarean Section (MSSCS)'' by adapting it to Turkish culture. Method: The universe of the study consists of 220 women who are in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Ege University Faculty of Medicine Hospital, who meet the criteria for inclusion in the study and who agree to participate in the study. The Individual Identification Form prepared by the researcher was used as the data collection tool. Additionally, the Maternal Satisfaction Scale for Caesarean Section, developed by Pamela J. Morgan, Stephen Halpern, and J. Lo in 1999, was used.The language, scope and structural validity of the scale were performed. Explanatory and Confirmatory Factor Analysis were performed for the structural validity of the scale. A 27% lower upper item analysis was performed for item discrimination. In addition, item-total score correlation values were calculated. Reliabilities related to the scale were examined with Cronbach alpha and split-half method. In addition, AVE and CR values were also calculated. Test-retest was applied to determine the invariance of the scale against time and Spearman correlation analysis was used for the relationship between the scales. In addition, the differences of all scores were examined with Wilcoxon sign test for dependent sample. Results: Since the content validity index of all items in the scale was found to be above 0.80, no items were removed from the scale after expert opinions. Since the variation of an item in the scale was calculated as zero in line with the answers given by the women included in the research, one item was removed from the scale and the analyses were continued. Explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed for the structural validity of the scale. Confirmatory factor analysis goodness of fit indices have acceptable values (X^2/SD=2.263; RMSEA= 0.076; SRMR= 0.064; NFI= 0.835; TLI= 0.881; CFI= 0.899; IFI= 0.901; SRMR= 0.064; GFI= 0.859; AGFI= 0.818). As a result of the analyzes, it was determined that the scale consisting of 21 items had a 4-factor structure as in the original version. Item-total score correlation values were found in the range of 0.432-0.782 and were statistically significant. As a result of 27% lower-upper item analysis for item discrimination, it was determined that it was distinctive in terms of measuring the desired quality (p0.05). Conclusion: The Maternal Satisfaction Scale for Caesarean Section (MSSCS), which has been adapted and introduced to the literature, is thought to be a valid and reliable tool that can be used in the field.