Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde iş sağlığı ve güvenliği ikliminin güvenlik performansına etkisi
The effect of safety climate on safety performance in pre-hospital emergency health services
- Tez No: 922515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ROJAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Healthcare Management, Emergency and First Aid
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Olay yerine ilk ulaşan ve hastaya müdahaleyi ilk yapan birimler olan acil sağlık hizmetlerinde iş sağlığı ve güvenliği tüm çalışma alanlarından daha da büyük bir önem taşır. Bu çalışmanın amacı hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışanların iş yerinde algıladıkları güvenlik iklimi düzeyinin güvenlik performansına etkisinin belirlenmesidir.Bu çalışma Diyarbakır ili merkezindeki 464 hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan personel ile yüz yüze yürütülmüştür. Çalışmada herhangi bir örnekleme yöntemi seçilmemiş tüm çalışanlara ulaşmak amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Güvenlik İklimi Ölçeği ve Güvenlik Performansı ölçeğinden oluşan üç bölümlü bir anket ile toplanmıştır. Çalışmada toplanan verilere tanımlayıcı istatistikler, ilişkisel ve nedensel analizler ve Path analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre çalışanların %40'ı en az bir kez şiddet gördüğünü, %50'si iş kazası geçirdiğini, %60'ı en az bir kez meslek hastalığı geçirdiğini ifade etmiştir. En fazla görülen iş kazası sebepleri enfekte iğne batması, ambulansta sarsıntı sebebiyle yaralanma, hasta taşırken yaralanma ve kesici, delici alet ile yaralanmadır. En çok geçirilen meslek hastalıkları ise uyku düzenindeki bozukluklar, bel fıtığı, depresyon, anksiyete, boyun fıtığı ve bulaşıcı hastalıklardır. Araştırma sonuçlarına göre çalışanların güvenlik iklimi algısı yükseldikçe güvenlik performansı artmaktadır. Güvenlik iklimi alt boyutlarından örgütsel çevre en düşük, farkındalık ve yetkinlik en yüksek ortalamayı göstermiştir. Daha fazla şiddet gören, iş kazası geçiren ve meslek hastalığı geçiren çalışanlarda güvenlik performansı ve güvenlik iklimi algısı ortalaması düşük bulunmuştur. Güvenlik performansına en fazla etki eden güvenlik iklimi alt boyutları farkındalık ve yetkinlik, güvenlik iletişimi ve güvenlik eğitimidir. Örgütsel çevrenin olumsuzlukları ise çalışanların daha fazla güvenli davranışlar sergilemesine sebep olmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışanlar en fazla risk altındaki çalışma gruplarındandır. İşin doğası gereği acil sağlık hizmetini sunarken güvenli davranışlar sergilemek zordur. Buna rağmen çalışanların güvenlik performansı hem güvenlik uyumu hem de güvenlik katılımı alt boyutlarında yüksek çıkmıştır. Güvenlik eğitimlerinin ve iletişiminin çalışanların iş sağlığı ve güvenliği davranışlarındaki olumlu etkisi de göz önüne alınması gereken bulgulardandır. Sonuç olarak iş görenlerin en fazla olumsuz bulduğu unsur işin kendisinden kaynaklanan örgütsel çevredeki eksik ve yanlışlardır. Daha iyi bir iş planı ve personel takviyesi ile bu problem de azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety are of greater importance than all other work areas in emergency health services, which are the first units to arrive at the scene and intervene in the patient. The purpose of this study is to determine the effect of the level of safety climate perceived by pre-hospital emergency health services employees on their own safety performance.This study was conducted face-to-face with 464 pre-hospital emergency health services personnel in the city center of Diyarbakır. In this study, no sampling method was used, an attempt was made to reach the entire research universe. The study data was collected with a three-part survey consisting of a Personal Information Form, Safety Climate Scale, and Safety Performance Scale. Descriptive statistics, relational and causal analyses, and Path analysis were applied to the data collected in the study. According to the results of the research, 40% of the employees stated that they were subjected to violence at least once, 50% had a work accident, and 60% had an occupational disease at least once. The most common causes of work accidents are infected needlestick injuries and injuries from shaking in the ambulance. The most common work accidents are injuries while transporting patients and injuries with cutting and piercing tools. The most common occupational diseases are sleep disorders, herniated discs, depression, anxiety, neck hernia, and infectious diseases.According to the research results, as employees' perception of safety climate increases, safety performance increases. While the organizational environment showed the lowest average among safety climate sub-dimensions, awareness and competence showed the highest average. The safety performance and safety climate perception average was found to be low in employees who were exposed to more violence, had work accidents, and had occupational diseases. The safety climate sub-dimensions that have the greatest impact on safety performance are awareness and competence, safety communication, and safety training. The negativities of the organizational environment cause employees to exhibit more safe behaviors.The results of this study showed that employees working in pre-hospital emergency health services are among the most at-risk work groups. Due to the nature of the job, it is difficult to exhibit safe behaviors while providing emergency health services. Despite this, the safety performance of employees was high in both safety compliance and safety participation sub-dimensions. The positive effect of safety training and communication on employees' occupational health and safety behaviors is also among the findings that should be considered. As a result, the elements that employees find most negative are the deficiencies and mistakes in the organizational environment that arise from the work itself. This problem can also be reduced with a better work plan and staff reinforcement