Bir celî hattatı olarak Mehmed Nazîf Bey hayâtı ve eserleri
Mehmed Nazîf Bey as a celî calligrator his life and works
  1. Tez No: 922550
  2. Yazar: YILDIZ ZENBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HÜSREV SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Hat san'atı estetik güzelliğe kavuşmasını ve tekâmülünü XIX. yüzyılda Osmanlı Türk hattatlarının izinde tamamlamıştır. Bu asırda yaşamış ve yaşadığı dönemin sonrasını da etkilemiş önemli Osmanlı-Türk hattatlarımızdan biri de Erkân-ı Harbiye Serhattatı Hacı Nazîf Bey'dir. Mehmed Nazîf Bey'in celî yazılarındaki ustalığı dolayısıyla hocası Sâmi Efendi'den sonra hattatların ihtilâf ettikleri zaman, Nazîf nasıl yapmış diye onun yazılarına müracaat ettikleri bilinmektedir. Nazîf Bey'in eserleri gerek tertîb, terkîb ve gerekse harf anatomisi bakımından güçlü dinamizmi ile, günümüz hattatlarına ilhâm kaynağı olmaya devam etmektedir. Tez çalışmamızın konusu Hattat Mehmed Nazîf Bey'in hayâtı ve eserlerinden oluşmaktadır. Hacı Nazîf Bey'in eserlerinin; müze, kütüphâne, husûsî koleksiyon ve müzâyede kataloglarının taranarak bir araya getirilmesine ve kronolojik bir anlayışa muvafık kataloglanmasına gayret edildi.
Özet (Çeviri)
The art of calligraphy achieved its aesthetic beauty and evolution in the 19th century. He completed it in the footsteps of Turkish calligraphers in the 19th century. One of our important Ottoman calligraphers who lived in this century and influenced the rest of the period he lived in is Hacı Nazîf Bey, the Chief of Staff of the Military Service. It is stated that, due to Mehmed Nazîf Bey's mastery in jali writings, when the calligraphers disagreed after his teacher Sâmi Efendi, the question of how Nazîf was made was recorded in his writings. Nazîf Bey's works continue to be a source of inspiration for today's calligraphers, with their strong dynamism in terms of arrangement, composition and packaged letter anatomy. The subject of our thesis consists of the life and works of Calligrapher Mehmed Nazîf Bey. The works of Hacı Nazîf Bey; Efforts were made to scan museum, library, private collection and auction catalogues, bring them together and catalog them in accordance with a chronological understanding.