Türkiye'de katılım bankacılığı ve uluslararası karşılaştırmalı inceleme
Participation banking in Turkey and international comparative analysis
- Tez No: 922602
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez,“Katılım Bankacılığı Fon Kullandırma Ürünleri: Türkiye'de Katılım Bankacılığı Gelişimi ve Uluslararası Karşılaştırmalı Analizi”başlığı altında, katılım bankalarının temel fon kullandırma yöntemlerini, Türkiye'deki gelişimini ve uluslararası bağlamda uygulamalarının karşılaştırmalı bir incelemesini ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma, öncelikle katılım bankacılığının tanımını yaparak, İslam finansına dayalı temel ilkelerini açıklamakta ve dünya genelinde ortaya çıkışı ve büyümesini analiz etmektedir. Türkiye bağlamında ise, katılım bankalarının faaliyet gösterdiği yasal çerçeve, operasyonel modeller ve sunulan finansal ürünler (Murabaha, Müşareke, İcare, Selem, İstisna, Mudarebe ve Tekafül gibi) detaylı bir şekilde incelenmektedir. Araştırma, aynı zamanda katılım bankacılığının Türkiye'nin ekonomik kalkınmasındaki rolünü ele almakta ve finans sektörüne etkilerini değerlendirmektedir. Karşılaştırmalı analiz bölümünde ise, katılım bankacılığının farklı ülkelerdeki gelişimi incelenerek benzerlikler, farklılıklar ve en iyi uygulamalar ortaya konulmaktadır. Teorik perspektifler ve ampirik veriler bir araya getirilerek hazırlanan bu çalışma, katılım bankacılığının karşılaştığı zorluklar ve sunduğu fırsatlar hakkında içgörüler sunmayı ve Türkiye'deki büyümesini ve sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik öneriler geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Participation Banking Financing Products: The Development of Participation Banking in Turkey and an International Comparative Analysis”, aims to explore the fundamental financing methods employed by participation banks, their evolution in Turkey, and a comparative examination of their practices in an international context. The study begins by defining participation banking, explaining its principles rooted in Islamic finance, and analyzing its historical emergence and growth worldwide. In the Turkish context, it delves into the unique regulatory framework, operational models, and the financial products offered, such as Murabaha, Musharaka, Ijarah, Salam, Istisna, Mudaraba, and Takaful. The research also focuses on the role of participation banking in Turkey's economic development and evaluates its impact on the financial sector. The comparative analysis section investigates the development of participation banking in various countries, highlighting similarities, differences, and best practices. By combining theoretical perspectives with empirical data, this study seeks to provide insights into the challenges and opportunities in participation banking, offering recommendations for enhancing its growth and sustainability in Turkey and beyond.