Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde görev yapmakta olan spor yöneticileri ve antrenörlerin doping hakkındaki düşüncelerinin ve doping bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Opinions of sports managers and coaches working in Gaziantep Metropolitan Municipality about doping and determining their doping knowledge levels
  1. Tez No: 922604
  2. Yazar: BARAN ABDULLAH SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmamızda Gaziantep büyükşehir belediyesinde görev yapmakta olan spor yöneticileri ve antrenörlerin doping hakkında ki düşüncelerinin ve doping bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız da nicel araştırma tekniklerinden biri olan betimsel nitelikte tarama modeli kapsamında yapılandırılmıştır. Bu model var olan durumları, oldukları şekliyle betimlemeyi amaç edinen bir yaklaşımdır (Karasar, 2015). Çalışmamızın evrenini 2024 yılında Gaziantep büyükşehir belediyesinde görev yapan spor yönetici ve antrenörler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2024 yılında Gaziantep büyükşehir belediyesinde görev yapan 150 spor yöneticisi ve antrenörü oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı: Gaziantep büyükşehir belediyesinde görev yapmakta olan spor yöneticileri ve antrenörlerin doping hakkında ki düşüncelerinin ve doping bilgi düzeylerinin incelenmesidir. Ülkemizde kıymetli spor yöneticilerimizin astları ve üstleriyle iletişimi, bilgi aktarımı, yönlendirmeleri, kıymetli antrenörlerimizin ise sporcularıyla iletişimi, bilgi aktarımı, yönlendirmeleri, sağlıklı yol kat etmeleri ve ışık tutmaları oldukça önemli bir durumdur. Çalışmamızla doping konusu üzerinde durup gelecek nesillere kıymetli spor yöneticileri ve antrenörlerine bilimsel yolda ışık tutup yol gösterici olup ve sağlıklı bir şekilde yol kat etmelerine katkı sunmaktadır. Araştırmada elde edinilen verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edinilen verilerin analiz işlemleri yapılmadan önce verilerin hazır olması ve analiz işlemlerine uygun hale getirilmesi oldukça önem arz etmektedir. Yapılan bu çalışmada frekans, yüzde analizi ve Ki Kare testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlam düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda sonuç olarak çalışmaya katılım sağlayan spor yöneticilerin ve antrenörlerin doping hakkındaki düşünce ve bilgileri incelendiğinde, spor yöneticileri ve antrenörlerin tamamına yakını dopingin serbest bırakılmasına kesinlikle karşı çıktıklarını ve dopingin kullanılmaması gerektiğini, spor ahlakına aykırı olduğunu, haksız rekabete sebebiyet verdiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine sports participation, doping monitoring and doping information of doping coaches working in Gaziantep metropolitan municipality. Our study was developed within the scope of the good screening model, which is one of the best research techniques. This model is an approach that aims to describe existing shapes together with their shapes (Karasar, 2015). The basis of our study consists of sports training and coaches working in metropolitan municipalities in 2024. The reporting of the research consists of 150 sports managers and coaches working in metropolitan municipalities in 2024. This teaching method is to monitor and examine the doping knowledge levels of doping coaches working in the metropolitan municipality and their participation in sports. It is very important for valuable sports managers to communicate with their subordinates and superiors, transfer information and guide them, and for valuable coaches to communicate with their athletes, transfer information, guide them, make healthy progress and shed light. By providing valuable sports money and assisting coaches through our work, we shed light on doping for future generations, guide them and contribute to their healthy progress. SPSS 22.0 package program was used to analyze the data obtained in the research. It is very important to store and prepare the data obtained in the research before the analysis process and to make it suitable for the analysis process. This frequency, percentage analysis and Chi Square test were used. The statistical significance level was determined as 0.05. As a result of this financing, the doping procedures and information of the athletes and coaches who allowed participation were given, and it was stated that almost all of the sports athletes and coaches were absolutely against the legalization of doping and that doping should not be practiced. Its use is against sports ethics and causes unfair competition.