Sürücülerin trafik ışıklarına uyumu ve yayalara saygısının trafik güvenliğine etkisi: Diyarbakır örneği
The effect of drivers' compliance with traffic lights and respect for pedestrians on traffic safety: The case of Diyarbakır
- Tez No: 922638
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, Diyarbakır ilindeki aktif sürücülerin demografik özelliklerini belirlemek, trafik ortamındaki davranışlarını analiz etmek ve trafik kazalarına karışıp karışmadıklarını ve bunların altında yatan nedenleri ortaya koymaktır. Yöntem: Diyarbakır'da sürücülerin trafik kurallarına uyuması ve yayalara saygılı davranması konusunda yapılan çalışmalar trafik güvenliğinin arttırılması kazaların ve maddi-manevi kayıpların azaltması, güvenli ulaşımın sağlanması ile ilişkisi açısından incelenmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve araştırma tarama modelinde desenlenmiş değişkenler arasındaki ilişkileri tespit etmek için tarama modeli türleri arasından ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini 2024 yılında Diyarbakır il merkezinde ikamet eden sürücü belgesi olan N = 668 gerçek sürücü oluşturmaktadır. Google form ile hazırlanan anket formlarıyla anket yapılarak alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermesi nedeniyle parametrik testler uygulanmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda, sürücülerin sürücülerin trafik kurallarına uyma, trafik düzenlemelerine uyma ve trafik güvenliği davranışlarında bulunma düzeylerinin yüksek olmasına rağmen, trafikte yayalara karşı saygı düzeylerinin yetersiz olduğu görülmüştür. Trafik cezalarını sıkça alan veya yaralanmalı ya da ölümlü kazalara karışan sürücülerin trafik güvenliği ve yayalara saygı algılarının daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik özelliklere açısından evli bireyler, 18-50 yaş aralığındaki sürücüler, lise ve üzeri eğitim seviyesine sahip olanlar, orta ve yüksek gelir grubundakiler, 1-10 sürücü deneyimi olanlar, her gün trafiğe çıkanlar, binek araç sahipleri, araç yaşı 1-10 yıl arasında olan, 1-5 kez ceza alma, ölümlü veya yaralamalı kazaya karışmayan grubun genel olarak trafik kurallarına uyma ve yayalara saygı davranışlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Yayaya saygı davranışı ile trafik güvenliği algısı arasında pozitif yönlü düşük, Trafik kurallarına uyma arasında güçlü bir ilişki belirlenmiştir. Sonuç: Araştırmaya katılan sürücülerin yayaya saygı davranışları ise nispeten düşük olarak bulunmuştur. Katılımcıların eğitimin düzeyinin yayalara saygı algısında önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir. Trafik kazalarının azaltılması adına eğitim ve denetimin payı büyüktür. Trafik güvenliği yalnızca belirli kurallar oluşturularak sağlanamamaktadır. Kişilerin trafik konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu açıdan, öncelikle Diyarbakır ilinde sürücülerin kusurlarının tespiti, özellikle trafik ışıklarına uyumu ve yayalara saygısının belirlenmesinin, gelecekte trafik güvenliğine yönelik müdahaleler açısından önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis study is to determine the demographic characteristics of active drivers in Diyarbakır, to analyze their behavior in the traffic environment, and to reveal whether they are involved in traffic accidents and the underlying reasons. Method: Studies on drivers complying with traffic rules and respecting pedestrians in Diyarbakır were examined in terms of their relationship with increasing traffic safety, reducing accidents and material and moral losses, and ensuring safe transportation. In this study, the quantitative research method was adopted and the relational survey model was preferred among the survey model types in order to detect the relationships between the variables patterned in the research survey model. The population of the research consists of N = 668 real drivers with a driver's license residing in Diyarbakır city center in 2024. The survey was taken using survey forms prepared with Google form. Data analysis was carried out with SPSS 25 program. Since the data showed normal distribution, parametric tests were applied. Findings: As a result of the study, it was observed that although the drivers' level of compliance with traffic rules, traffic regulations and traffic safety behaviors was high, their level of respect towards pedestrians in traffic was insufficient. It was concluded that drivers who frequently receive traffic fines or are involved in accidents involving injury or death have lower perceptions of traffic safety and respect for pedestrians. In terms of demographic characteristics, married individuals, drivers between the ages of 18-50, those with high school education and above, those in the middle and high income group, those with 1-10 driving experience, those who go to traffic every day, passenger car owners, those with a vehicle age between 1-10 years. It has been determined that the group that has been fined 1-5 times and has not been involved in a fatal or injury accident generally has high levels of compliance with traffic rules and respect for pedestrians. A low positive relationship was determined between pedestrian respect behavior and traffic Conclusion: The pedestrian respect behavior of the drivers participating in the research was found to be relatively low. It was determined that the participants' level of education was an important factor in their perception of respect for pedestrians. Training and inspection play a big role in reducing traffic accidents. Traffic safety cannot be ensured only by creating certain rules. People need to be made aware of traffic. In this respect, it is thought that determining the faults of drivers in Diyarbakır province, especially their compliance with traffic lights and respect for pedestrians, will be important in terms of interventions for traffic safety in the future.