Hizmetkar liderliğin psikolojik iyi oluş ve yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisi
The effect of servant leadership on psychological well-being and innovative work behavior
  1. Tez No: 922639
  2. Yazar: MUZAFFER ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM DERYA YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, hizmetkâr liderliğin psikolojik iyi oluş ve yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma kapsamında, zaman ve maliyet kısıtı nedeniyle kolayda örneklem yöntemi ile seçilen, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan 10 üretim işletmesinde çalışan 367 kişiden anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Verilerin analizinde keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmış, değişkenler arasındaki korelasyonlar incelenmiş ve hipotezleri test etmek amacıyla yapısal eşitlik modeli ve bootstrap yöntemi ile değişkenler arasındaki doğrudan, dolaylı ve toplam etkiler test edilmiştir. Araştırma sonuçları, hizmetkâr liderliğin çalışanların psikolojik iyi oluş ve yenilikçi iş davranışı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etki yarattığını göstermektedir. Ayrıca, psikolojik iyi oluşun da yenilikçi iş davranışını pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Yapılan aracılık analizi sonucunda, ise hizmetkar liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde psikoljik iyi oluşun aracılık rolü olduğu tespit eilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of servant leadership on psychological well-being and innovative work behavior. Within the scope of the study, data were collected through a survey from 367 employees working in 10 manufacturing companies located in the Adana Hacı Sabancı Organized Industrial Zone, selected using a convenience sampling method due to time and cost constraints. For data analysis, exploratory and confirmatory factor analyses were conducted, correlations among variables were examined, and structural equation modeling (SEM) and the bootstrap method were employed to test the direct, indirect, and total effects among variables. The research findings indicate that servant leadership has a significant positive effect on employees' psychological well-being and innovative work behavior. Additionally, it was found that psychological well-being significantly and positively influences innovative work behavior. Furthermore, mediation analysis revealed that psychological well-being plays a mediating role in the relationship between servant leadership and innovative work behavior. .