Sicill-i ahval defterlerinde kayıtlı Kengırı (Çankırı) doğumlu devlet memurları (1879-1909)
Civil servants born in Kengırı (Çankırı) recorded in the sicill-i ahval registers (1879-1909)
- Tez No: 922651
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜMÜŞSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Osmanlı Devleti altı asırdan fazla hüküm sürmüş, bu süreçte güçlü bir ordunun yanında etkili ve büyük bir bürokrasi sistemi de oluşturmuştur. Fakat değişen dünya dengeleri karşısında ihtiyaçlara cevap veremeyen klasik Osmanlı bürokratik yapısı ve memur sisteminde 19. yüzyıldan itibaren köklü reformlara gidilmiştir. Yeni oluşturulan modern memurluk sisteminde memurların mesleki gelişim ve değişim süreçleri II. Abdülhamid dönemi ile birlikte sicill-i ahvâl defterlerine kaydedilmiş ve bir merkezde toplanmıştır. Bu kayıtlarından yararlanmak isteyen tarih araştırmacılarına bilgi kaynağı oluşturmak amacı ile yapılan bu çalışmanın konusunu, Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunan sicill-i ahvâl defterlerinde kayıtlı Kengırı (Çankırı) doğumlu devlet memurları oluşturmaktadır. Kengırı merkez kazası ile merkeze bağlı Koçhisar ve Tuht nâhiyelerinde dünyaya gelen 138 memurun sicill-i ahval kayıtları ile sınırlandırılan çalışma üç bölüm hâlinde hazırlanmıştır. Birinci bölümde arşiv vesikalarından da yararlanarak Kengırı isminin kökeni, tarihi, idari, coğrafi, ekonomik ve sosyal yapısı ele alınmıştır, Tanzimat Dönemi'nde yaşanan Batı etkisi ve Osmanlı Devleti'nin merkezîleşme çabaları ve bu kapsamda gerçekleşen merkez bürokrasisi ile taşra bürokrasisinde yaşanan değişimler irdelenmiş, değişimler sonucunda ortaya çıkan yeni memur sistemi ve sicill-i ahvâl defterlerinin oluşturulma amacı, gelişimi ve özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, sicil kayıtları kaynak alınarak memurların adları, unvanları, doğum tarihleri, baba adları ve baba meslekleri, eğitim gördükleri okullar, bildikleri yabancı diller, memuriyete başlama yaşları ve tarihleri, çalıştıkları kurumlar, yaptıkları vazifeler, vazifelerinde aldıkları en yüksek maaşlar; memurluk hayatlarında aldıkları nişanlar, madalyalar, rütbeler ve cezalar tablo hâline getirilmiş ve detaylı analizleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan sicill-i ahvâl defterlerinde kayıtlı Kengırı (Çankırı) doğumlu 138 memurun sicil kayıtları transkript edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire ruled for more than six centuries, and in this process, in addition to a strong army, it also created an effective and large bureaucracy system. However, the classical Ottoman bureaucratic structure and civil servant system, which could not meet the needs in the face of changing world balances, underwent radical reforms as of the 19th century. In the newly created modern civil service system, the professional development and change processes of civil servants were recorded in the registry books and gathered in a centre with the reign of Abdülhamid II. The subject of this study, which aims to create a source of information for history researchers who want to benefit from these records, consists of civil servants born in Kengırı (Çankırı) registered in the registry books in the Prime Ministry Ottoman Archive. The study, which is limited to the registry records of 138 civil servants born in the central accident of Kengırı and Koçhisar and Tuht nâhiyas of the centre, has been prepared in three parts. In the first part, the origin, history, administrative, geographical, economic and social structure of the name Kengırı is discussed by making use of archival documents, the Western influence in the Tanzimat Period and the centralisation efforts of the Ottoman Empire and the changes in the central bureaucracy and provincial bureaucracy in this context are examined, the new civil servant system that emerged as a result of the changes and the purpose, development and characteristics of the registers are discussed. In the second part, the names, titles, dates of birth, father's names and father's occupations, schools they attended, foreign languages they knew, the ages and dates they started working as civil servants, the institutions they worked in, the duties they performed, the highest salaries they received in their duties, the insignia, medals, ranks and penalties they received during their civil service life are tabulated and analysed in detail. In the third part, the registry records of 138 civil servants born in Kengırı (Çankırı) registered in the registry books in the Prime Ministry Ottoman Archive were transcribed.