Futbol hakemlerinin ve gözlemcilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of digital literacy levels of soccer referees and observers
- Tez No: 922650
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada futbol hakem ve gözlemcilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 Sezonunun da Türkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilen çeşitli liglerde görev yapan faal futbol hakem ve gözlemcileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 428 faal futbol hakemi ve 202 faal gözlemci olmak üzere toplamda 630 gönüllü oluşturmaktadır. Katılımcı hakemlerin ve gözlemcilerin dijital okuryazarlık düzeylerinin tespiti için Bayrakcı ve Narmanlıoğlu tarafından 2021 yılında geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu kullanılmıştır. Analizler SPSS 22.0 paket programında yürütülmüştür. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek üzere yüzde, frekans dağılımları, alt faktörler ve dijital okuryazarlık toplam puanlarının gurup içindeki bazı demografik özellikler ile karşılaştırılması için t testi ve varyans analizi, guruplar arası karşılaştırma için ise t testi uygulanmış ve değişkenler arasındaki farka bakılarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak; katılımcı futbol hakem ve gözlemcilerinin, dijital okuryazarlık düzeyi ve ölçek alt boyutları puan ortalamaları incelendiğinde tüm alt boyutlarda ve dijital okuryazarlık düzeyi puan ortalamalarında, futbol hakemlerinin lehine istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Türkiye genelinde geniş bir organizasyon ağına sahip olan hakem ve gözlemcilerin güncel eğitim ve standart uygulamaları takip edebilmeleri için dijital yeterliliklerinin yüksek olması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle birbirini bütünleyen ve ortak amaç doğrultusunda benzer yeterlilik düzeyine sahip olması gereken hakem ve gözlemcilerin dijital okuryazarlık düzeyini arttıracak kapsamı ve sürekliliği olan stratejik planlamaların gelecekteki futbol organizasyonlarının başarısı açısından büyük öneme sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and compare the digital literacy level of football referees and observers in terms of different variables. The population of the study consists of active football referees and observers working in different leagues organised by the Turkish Football Federation in the 2023-2024 season. The sample of the study consists of a total of 630 volunteers, including 428 active football referees and 202 active observers. The Digital Literacy Scale developed by Bayrakcı and Narmanlıoğlu in 2021 and the demographic information form prepared by the researcher were used to determine the digital literacy level of the participating referees and observers. The analyses were carried out in SPSS 22.0 package. To determine the demographic characteristics of the participants, percentages, frequency distributions, t-tests and analysis of variance were applied to compare the total scores of the subfactors and digital literacy with some demographic characteristics within the group, and t-tests were applied to compare between groups and interpreted by looking at the difference between variables. As a result, when examining the mean scores of the participating football referees and observers, the level of digital literacy and the sub-dimensions of the scale, a statistically significant difference was found in favour of the football referees in all sub-dimensions and in the mean scores of the level of digital literacy. Referees and observers who have a wide network of organisations across Turkey have a statistically significant difference in favour of football referees.