21. yüzyılda iklim değişikliğinin bir sonucu olarak Türkiye'de iklim göçü üzerine politikalar
21st century policies on climate migration in Turkey as a consequence of climate change
- Tez No: 922663
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son 200 yılda dünya atmosferindeki gaz oranlarında belirli miktarlarda farklılıklar gerçekleşmektedir. İklim değişikliği kapsamında atmosfere salınan sera gazları artmaktadır. Sera gazları; karbondioksit, metan, azot, kloroflorokarbonlar vb. Oluşmaktadır. Sera gazlarındaki artış atmosferin aşırı ısınması veya aşırı soğuması yönünde eğilimlere sebebiyet vermektedir. İklim değişikliği sonucunda gerçekleşen sera gazları doğal olan ve doğal olmayan etkenler nedeniyle gerçekleşmektedir. 1850'li yıllardan itibaren dünya doğal olmayan insan etmenine bağlı olarak iklim değişikliği yaşamaktadır. Sanayideki gelişmeler, enerji kullanımı, nüfus artışı ve tüketim artışları antopojenik faaliyetlere örnektir. İklim değişikliği sonucunda ise dünyada insan hayatı üzerinde olumsuz birçok koşul oluşmuştur. İnsan yaşamını etkileyen faktörler; buzulların erimesi, deniz seviyesi yükselmesi, aşırı sıcaklık ve aşırı soğukluklar, ani yağışlar, kuraklaşma ve çölleşme, atmosferik afetler (fırtına, hortum, tsunami, sel ve taşkın, orman yangını vb.), kitlesel göçlerdir. Gerçekleşen ve gerçekleşecek olan göçler iklim göçleri ve çevresel mülteciler olarak ele alınmaktadır. Yapılan araştırmada nitel araştırma yöntemine dayalı betimsel ve içerik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda dünyada Orta Amerika, Akdeniz ülkeleri, Kuzey Afrika, Sahra Altı Afrika, Orta Doğu, Pasifik ülkeler, Güney Asya, Güneydoğu Asya bölge ve ülkelerin iklim değişikliğinden etkilendiği görülmüştür. İklim değişikliği etkisinin yanı sıra bu alanlarda iklim göçleri de görülmektedir. Türkiye'de mutlak konumu ve Akdeniz iklimi sonucunda küresel ısınmadan etkilenmektedir. Türkiye hem iç göçlerde hem de dış göçlerde iklim göçleri ile karşı karşıyadır. Türkiye'nin göç politikalarında iklim göçlerine dair politikalar yer almamaktadır. Tez çalışmasında Türkiye'nin iklim göçleri üzerine politikalar hazırlanarak, öneriler sunma amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last 200 years, there have been certain changes in the gas ratios in the world atmosphere. Within the scope of climate change, greenhouse gases released into the atmosphere are increasing. Greenhouse gases consist of carbon dioxide, methane, nitrogen, chlorofluorocarbons, etc. The increase in greenhouse gases causes tendencies towards overheating or overcooling of the atmosphere. Greenhouse gases that occur because of climate change are caused by natural and unnatural factors. Since the 1850s, the world has been experiencing climate change due to unnatural human factors. Industrial developments, energy use, population growth and consumption increases are examples of anthopogenic activities. As a result of climate change, many unfavorable conditions have occurred in human life in the world. Factors affecting human life; melting of glaciers, sea level rise, extreme heat and extreme cold, sudden precipitation, aridification and desertification, atmospheric disasters (storms, tornadoes, tsunamis, floods and floods, forest fires, etc.), mass migration. The migrations that have taken place and will take place are considered as climate migrations and environmental refugees. In the research, descriptive and content analysis methods based on qualitative research methods were used. As a result of the research, it was seen that Central America, Mediterranean countries, North Africa, Sub-Saharan Africa, Middle East, Pacific countries, South Asia, Southeast Asia regions and countries are affected by climate change. In addition to the impact of climate change, climate migration is also observed in these areas. Turkey is also affected by global warming because of its absolute location and Mediterranean climate. Turkey faces climate migration both in internal migration and external migration. Turkey's migration policies do not include policies on climate migration. In this thesis, it is aimed to prepare policies on climate migration in Turkey and to provide recommendations.