İklim değişikliği bağlamında Antalya kent merkezinin kentsel dayanıklılığının incelenmesi
Examining the urban resilience of Antalya city center in the context of climate change
  1. Tez No: 806931
  2. Yazar: ELİF CAN BESTELCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KEPENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
21. yüzyıl ile beraber kentlerde yaşanan hızlı değişim artan küreselleşme süreci ile beraber tüketimin artmasına neden olmuştur. Hızla değişen ve geleceği öngörülemeyen kentlerde, iklim değişikliği süreci hızlanmakta ve sürdürülebilirlik tehdit altına girmektedir. İklim değişikliğinin kentler üzerindeki etkilerinden korunmak için literatürde“kentsel dirençlilik”veya“kentsel dayanıklılık”kavramları ile tanımlanan ve kentsel kalkınmanın ana prensiplerinden biri olarak görülen“urban resilience”kavramı karşımıza çıkmaktadır. Kentlerin iklim değişikliğine karşı dayanıklılığının arttırılması ve iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirgenmesi etkin politika ve planlamalar ile mümkün görünmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, günümüzdeki kentsel paradigmalar sonucu oluşan küresel iklim değişikliği ve afet risklerine karşı kentsel dirençliliğin kentsel riskler temelinde tanımlanması, kentin gelecekteki mekânsal kurgusuna yönelik dirençli kent planlaması bağlamında dayanıklı ve dayanıksız bölgelerin incelenmesidir. Bu amaç kapsamında, orman, su kaynakları ve yeşil alan bakımından zengin, aynı zamanda kentleşmenin getirdiği negatif etkilerin de yaşandığı, Türkiye'nin tarım, turizm, tarih ve en önemli kıyı kentlerinden biri olan Antalya'da kentsel dayanıklılık kavramının iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik bağlamında bileşenlerini ortaya koyarak tanımlamak ve sürdürülebilirlik, iklim değişikliği ve afetler bazında kentsel dayanıklılık kapsamında direnci daha az olan bölgelerin tespit edilerek, bu bölgelerin daha dirençli hale getirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, güncel kentsel kalkınma paradigmalarının hem sebep olduğu hem de direk etkilendiği en önemli çevresel problemlerden biri olan iklim değişikliğine karşı, sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik Dayanıklı Kent (Resilient City) planlaması ile etkin ve sağlıklı politikalar üretilebileceği savunulmaktadır. Çalışma kapsamında, betimsel çıkarımlara imkan sağlayan“içerik analizi”metodu ile tespit edilen farklı kriter ve göstergelerin birlikte ele alınması ile, Antalya kenti özelinde belirlenebilecek ve verisine erişilebilecek olan 5 temel başlıkta 30 alt gösterge oluşturulmuştur. Belirlenen göstergeler“Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP)”yöntemi ile uzman görüşleri doğrultulusunda ağırlıklandırılmış, CBS tabanlı ArcGIS Programı ile mekânsal haritalar oluşturularak, elde edilen matematiksel formüller ile indeks değerleri belirlenmiş ve en dayanıksız bölgeler tespit edilmiştir. Dayanıklılık kavramının tanımındaki“tehlikelere maruz kalmış sistemler”ifadesi göz önünde bulundurulduğunda çalışma; kent planlamanın iklim değişikliği riskleri ile birlikte değerlendirilerek, dirençli kentsel yerleşimlerin elde edilmesinde içselleştirilebilecek yaklaşımların geliştirilmesi, Antalya Kentinin iklim değişikliği ile mücadelede nerede durduğunu, eksiklik ve potansiyelleri belirlemek, dirençli kente erişebilme açısından önem taşımaktadır. Çalışmanın Antalya kentinin sürdürülebilir, dayanıklı kentsel gelişimi ve planlanmasının sağlaması hususunda faydalı bir kaynak olmasının yanında, sonraki kentsel çalışmalar için de faydalı olacağı düşülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the 21st century, the rapid change in cities has led to an increase in consumption with the increasing globalization process. In rapidly changing and unpredictable cities, the climate change process is accelerating and sustainability is under threat. In order to protect from the effects of climate change on cities, the concept of“urban resilience”, which is defined as“urban resilience”or“urban resilience”and seen as one of the main principles of urban development, appears in the literature. Increasing the resilience of cities against climate change and minimizing the effects of climate change seem possible with effective policies and planning. The aim of this thesis is to define urban resilience against global climate change and disaster risks resulting from current urban paradigms on the basis of urban risks, and to examine durable and vulnerable areas in the context of resilient urban planning for the future spatial construction of the city. Within the scope of this purpose, in Antalya, which is rich in forests, water resources and green areas, where the negative effects of urbanization are experienced, and which is one of the most important coastal cities of Turkey, in terms of agriculture, tourism, history, the concept of urban resilience will be analyzed in the context of climate change and sustainability. It is aimed to identify regions with less resistance within the scope of urban resilience on the basis of sustainability, climate change and disasters, and to make these regions more resilient. In this study, it is argued that effective and healthy policies can be produced with Resilient City planning to ensure sustainability, against climate change, which is one of the most important environmental problems both caused and directly affected by current urban development paradigms. Within the scope of the study, 30 sub-indicators were created under 5 basic headings, which can be determined specifically for the city of Antalya and whose data can be accessed, by considering the different criteria and indicators determined by the“content analysis”method, which allows descriptive inferences. The determined indicators were weighted in line with the expert opinions with the“Analytic Hierarchy Process (AHP) method, which is one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods”, spatial maps were created with the GIS-based ArcGIS Program, index values were determined with the obtained mathematical formulas and the most resistant regions were determined. Considering the expression“systems exposed to hazards”in the definition of the concept of resilience, the study; It is important to develop approaches that can be internalized in obtaining resilient urban settlements by evaluating urban planning together with the risks of climate change, to determine where the city of Antalya stands in the fight against climate change, to determine its deficiencies and potentials, and to reach a resilient city. It is thought that the study will be a useful resource for the sustainable and durable urban development and planning of the city of Antalya, as well as useful for subsequent urban studies.