21. yüzyıl'da ekonomik gücün dönüşümü: Çin, Rusya ve Türkiye üzerine bir değerlendirme
Economic power transformation in the 21st century: An evaluation on China, Russia and Turkey
  1. Tez No: 601953
  2. Yazar: ALİYA VALİEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY GÖZGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
21. yüzyıl, ekonomik yapısal dönüşümün ve güç geçişinin gerçekleştiği dinamik bir dünyadır. Bu yüzden, uluslararası düzen birçok yönden zorlanmaktadır. Ulus üstü terörizm, iklim değişikliği, nükleer silahların yayılması ve ekonominin dönüşümü mevcut dünya düzeninin önemli özelliklerinden bazılarıdır. Ancak, bugün küresel anlamda meydana gelen en temel değişiklik, yükselen güçler ve bir anlamda 'çevre'nin yükselmesidir. Bir yandan, yükselen güçlerin ekonomik dönüşümlerinin ekonominin ötesine geçeceği ve siyasi, diplomatik, askeri, sosyal ve kültürel alanları da etkileyeceği iddia edilmektedir. Öte yandan, bu önemli ekonomik dönüşümlerin bir sonucu olarak, güç dengesi Batı'dan Ötekiler'e doğru kaymaktadır. Çin, Rusya ve Türkiye, 21. yüzyıl küreselleşmiş dünyadan en fazla yararlanan ekonomilerden bazılarını teşkil etmektedir. Ekonomik reformlar ve yapısal dönüşüm nedeniyle, dünya genelinde, bu üç ülke de dâhil olmak üzere, yaşam standartlarını arttırmıştır. Çin, Rusya ve Türkiye'nin göze çarpan ekonomik gelişme ve dönüşümleri nedeniyle çok önemli jeopolitik güçler olarak yükseldikleri yaygın olarak kabul görmektedir. Ayrıca, bildiğimiz ve genel olarak ABD liderliğindeki Batı dünyasından etkilenmiş uluslararası düzen değişmekte ve ABD gücünün göreceli olarak azaldığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, 21. yüzyılda ekonomik ve yapısal dönüşümlerin ve Batı'dan Ötekiler'e güç kaymasının analizidir. Buna ek olarak, yeni bin yıllıkta mevcut dünyanın nasıl değiştiği ve yukarıda belirtilen üç devletin dünya düzenini nasıl etkiledikleri teorik ve pratik olarak incelenmektedir. Bu çalışmada, Çin, Rusya ve Türkiye'nin ekonomik reformları, yapısal dönüşümleri ve siyasi durumları analiz edilmekte ve bu yükselen güçlerin mevcut uluslararası düzene getireceği zorluklar ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 21st century is a dynamic world in which economic structural transformation and power transition are occurring. Consequently, the international order is being challenged in many aspects. Transnational terrorism, climate change, the proliferation of nuclear weapons, and economic transformation are some of the crucial features of the existing world order. However, today, the most fundamental change occurring in the global stage is the emerging of states and the rising of the 'periphery'. On the one hand, it has been argued that the economic transformations of the emerging powers will go well beyond economics and that will influence the political, diplomatic, military, social and cultural spheres. On the other hand, as a consequence of these substantial economic transformations, the balance of power is shifting from the West to the Rest. China, Russia, and Turkey are some of the economies that have benefited the most from the 21st century globalized world. Due to the economic reforms and structural transformations, like all over the world, the living standard of these countries have significantly increased during the 21st century. It is widely accepted that China, Russia and Turkey because of their remarkable economic developments are rising as crucial geopolitical powers. Furthermore, the international order as we know – which is predominantly influenced by the USA led Western world – is changing and that the USA power has relatively declined. The objective of this study is to analyze the economic and structural transformations and the power shift from the West to the Rest in the 21st century. Furthermore, we will examine theoretically and practically how the current world is changing in the new millennium and how the above-mentioned emerging states will influence the world order. In this thesis, the economic reforms, structural transformations, and political circumstances of China, Russia, and Turkey will be analyzed as well as the challenges that these rising powers will cause to the organized international order.