Kardiyovasküler hastalıklar için sabit doz kombinasyonunda ağızda dağılan dozaj formlarının geliştirilmesi ve ın vitro yöntemlerle değerlendirilmesi
Formulation development of fixed dose orally disintegrating dosage forms for cardiovascular disease and in vitro evaluation
- Tez No: 922674
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Hipertansiyon ve dislipidemi, yaşamı tehdit eden önemli bir sağlık sorunu olan kardiyovasküler hastalıklar için önemli risk faktörleridir. Amlodipin besilat (AML), hipertansiyon tedavisinde kullanılan acı tada sahip BSS sınıf I etkin maddedir. Rosuvastatin kalsiyum (ROS), dislipidemi tedavisinde kullanılan düşük çözünürlüklü BSS sınıf II etkin maddedir. Bu tez çalışması kapsamında AML ve ROS etkin maddelerinin sabit doz kombinasyonunda ağızda dağılan dozaj formlarının (ADT ve ADF) geliştirilmesi amaçlanmıştır. AML ve ROS etkin maddelerinin tek başına ve kombinasyon halinde doygunluk çözünürlüğü çalışmaları yapılmıştır. AML etkin maddesinin acı tadını maskelemek amacıyla siklodekstrin inklüzyon kompleksi ve katı dispersiyonu hazırlanmıştır. ROS etkin maddesinin çözünürlüğünü artırmak amacıyla siklodekstrin inklüzyon kompleksi ve elektro-eğrilmiş film formülasyonları hazırlanmıştır. ADT formülasyonlarının geliştirilmesinde SeDeM-ODT uzman sistemi kullanılmıştır. Sistemin sunduğu optimum ADT formülasyonundan hareketle 4 ADT formülasyonu (PAÇ, AMLCD, ROSCD ve AMLEUD) hazırlanmış ve in vitro karakterizasyonları yapılmıştır. ADF üretimi için yüksek yüzey alanı ve ilaç yükleme kapasitesi nedeniyle elektro-eğirme yöntemi tercih edilmiştir. İki farklı ADF formülasyonu (ADF-1 ve ADF-2) geliştirilmiş ve in vitro karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Numunelerin analizi için HPLC yöntemi geliştirilerek valide edilmiştir. İki etkin maddenin de çözünürlüğünün diğer etkin madde varlığında azaldığı tespit edilmiştir. ADT formülasyonlarından AMLCD ve AMLEUD tabletleri AML için pH 1,2 'de 15 dakika içerisinde %90'dan fazla çözünme gösterirken ROS için ise pH 6,8'de 30 dakikada %90 çözünme göstermiştir. Hızlandırılmış stabilite çalışmalarında AMLCD ve AMLEUD tabletlerinde her iki etkin madde içeriği %90'dan fazla korumuş ve in vitro karakterizasyon özelliklerinde önemli bir değişiklik olmamıştır. ADF-1 ve ADF-2 formülasyonları çok hızlı dağılma (yaklaşık 1 sn) ve in vitro çözünme çalışmalarında üç ortamda da (pH1,2, pH4,5 ve pH 6,8) 5 dakikada %90'dan fazla çözünme göstermiştir. ADF-1 formülasyonu mekanik mukavemet değerlendirmelerinde ADF-2'ye kıyasla daha yüksek Young's modülüs değeri göstermiş ve yapılan uzun dönem stabilite çalışmalarında içerik tekdüzeliğini ve in vitro karakterizasyon özelliklerini korumuştur. Geliştirilen ADT ve ADF formülasyonlarının, kullanılan yardımcı maddelerin ve etkin maddelerin eş zamanlı kullanımının ilaç permeabilitelerine etkisini değerlendirebilmek amacıyla Caco-2 permeabilite çalışmaları yapılmıştır. Her iki etkin madde de karışım halinde ve formülasyonda iken yüksek permeabilite göstermiştir. Tez çalışmaların elde edilen bulgular AML ve ROS etkin maddelerini sabit doz kombinasyonunda içeren ADT ve ADF formülasyonlarının başarıyla geliştirildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hypertension and dyslipidemia are important risk factors for cardiovascular diseases, which are important life-threatening health problems. Amlodipine besylate (AML) is a bitter-tasting BCS class I active substance used in the treatment of hypertension. Rosuvastatin calcium (ROS) is a low-solubility BCS class II active substance used in the treatment of dyslipidemia. Within the scope of this thesis study, it is aimed to develop orally disintegrating dosage forms (ODTs and ODFs) in fixed dose combination of AML and ROS active substances. Saturation solubilities determined for AML and ROS and their combination. Cyclodextrin inclusion complex and solid dispersion of AML were prepared to mask the bitter taste of AML. Cyclodextrin inclusion complex of ROS and electrospun film formulations were prepared to increase the solubility of ROS active substance. SeDeM-ODT expert system was used in the development of ODT formulations. Based on the optimum ODT formulation offered by the system, 4 ODT formulations (PAÇ, AMLCD, ROSCD and AMLEUD) were produced and in vitro characterizations were made. The electrospinning method was preferred for ODF preparation due to its high surface area and drug loading capacity. Two different ODF formulations (ODF-1 and ODF-2) were developed, and in vitro characterization studies were performed. The HPLC method has been developed and validated for the analysis of samples. The solubilities of each active substance decreased with the presence of the other active substance. Among ODT formulations, AMLCD and AMLEUD tablets showed more than 90% dissolution in 15 minutes at pH 1.2 for AML, while they showed more than 90% dissolution in 30 minutes at pH 6.8 for ROS. In accelerated stability studies, more than 90% of the active substance content was preserved in AMLCD and AMLEUD tablets and no significant change was observed in the in vitro characterization properties. ODF-1 and ODF-2 formulations showed very rapid disintegration (approximately 1 s) and more than 90% dissolution in 5 minutes in all three media (pH1.2, pH4.5 and pH 6.8) in vitro dissolution studies. ODF-1 formulation showed higher Young's modulus value compared to ODF-2 in mechanical strength evaluations and its content uniformity and in vitro characterization properties were maintained in the long-term stability studies. Caco-2 permeability studies were conducted in order to evaluate the effects of ODT and ODF formulations, excipients used and simultaneous use of active substances on drug permeabilities. Both active substances showed high permeability in mixture and also in formulation. The findings of the thesis studies have shown that ODT and ODF formulations containing AML and ROS active substances in fixed dose combination have been successfully developed.