Gebeliğin üçüncü trimesterinde olan annelere verilen online emzirme eğitiminin doğum sonrası emzirme başarısına etkisi
The effect of online breastfeeding education given to mothers in the third trimester of pregnancy on postpartum breastfeeding success
  1. Tez No: 922675
  2. Yazar: TUĞBA BABA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmanın amacı; gebeliğin üçüncü trimesterinde olan annelere verilen online emzirme danışmanlığı eğitiminin doğum sonrası emzirme başarısına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yarı deneysel tipte olup, Ocak-Nisan 2022 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 84 gebe oluşturmuştur. Veriler; Tanımlayıcı Veri Formu, Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu (Antenatal-Postnatal), LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Ki-Kare testi, Mann Whitney U Testi, regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of the study was to examine the effect of web-based breastfeeding counseling training given to mothers in the third trimester of pregnancy on postpartum breastfeeding success.The research is quasi-experimental and was conducted online between January-April 2022. . The sample consisted 84 pregnant women. Data were collected using the descriptive data form, breastfeeding self- efficacy scale short form (antenatalpostnatal) and the LATCH breastfeeding digagnosis and assessment scale. Number, percentages, means, standard deviations, chi-square tests, Mann-Whitney U tests were used to analyze the data.