Sedasyonlu gastrointestinal endoskopi kolonoskopi hastalarında high flow nasal oksijenasyon (HFNO) ile nazal oksijen tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of high flow nasal oxygenization (HFNO) and nasal oxygen therapy in sedationed gastrointestinal endoscopy colonoscopy patients
  1. Tez No: 922676
  2. Yazar: SAMİYE GÜLSEN KÜPELİKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Amaç: Hipoksemi sedasyon eşliğinde yapılan endoskopi ve kolonoskopi işlemleri sırasında en yaygın görülen komplikasyonlardandır. Bu çalışmada sedasyonlu endoskopi-kolonoskopi işlemi yapılan hastalarda nazal kanül standart oksijenasyon tedavisi ile“high flow”nazal oksijenasyon tedavisinin hipoksemi ve hemodinami açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Etik kurul ve hasta onayları alındıktan sonra, sedasyonlu endoskopi-kolonoskopi yapılması planlanan, ASA (Amerikan Anestezi Uzmanları Derneği) sınıflaması II-III olan, toplam 224 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalar işlem odasına alındıktan sonra el sırtından 22 gauge intravenöz kateter yerleştirilip monitörize (EKG, Pulse oksimetre, non invaziv tansiyon manşonu, ve Bispektiral indeks ) edildi. Bazal değerlere ek olarak işlem süresince 5 dakika aralarla kayıt yapıldı. Olgular rastgele 2 gruba ayrıldı Nazal oksijen verilen, Grup I hastalar indüksiyona başlamadan 3 dk önce bir yüz maskesiyle 8 lt/dk'lık bir oksijen akış hızıyla preoksijenize edildi. İşlem süresince nazal kanülle 5 lt/dk oksijen verildi. HFNO kullanılan Grup II hastalar ise indüksiyona başlamadan 3 dk önce 40 L/dk FiO2 ile %100 preoksijenize edildi. İşlem süresince 40 L/dk %50 oksijen verildi. İndüksiyondan 1 dk önce midazolam ve fentanil ile premedikasyon yapıldı. İndüksiyon aşamasında propofolden önce enjeksiyon ağrısını önlemek için lidokain, sonrasında %1 propofol verildi. Hastaların BIS değerine göre ek doz propofol yapıldı ve toplam ilaç dozu not edildi. Propofol miktarı BIS değeri 60-80 arasında tutulacak şekilde ayarlandı. BIS skoru
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Hypoxaemia is one of the most common complications during sedated endoscopy and colonoscopy procedures. The aim of this study was to compare nasal cannula standard oxygenation therapy with high flow nasal oxygenation therapy in terms of hypoxaemia and haemodynamics in patients undergoing sedated endoscopy-colonoscopy procedures. Methods: Following approval from the ethics committee and informed consent from patients, a total of 224 cases classified as ASA (American Society of Anaesthesiologists) II-III and scheduled for sedated endoscopy or colonoscopy were included in the study. After patients were taken to the procedure room, a 22 gauge intravenous catheter was inserted on the dorsum of the hand. Monitoring included ECG, pulse oximetry, non-invasive blood pressure cuff, and Bispectral index. In addition to baseline values, recordings were made at 5 minute intervals during the procedure. Patients were randomly divided into 2 groups. Group I patients who received nasal oxygen were preoxygenated with a face mask at an oxygen flow rate of 8 L/min for three minutes before induction. 5 l/min oxygen was administered through a nasal cannula during the procedure. Group II patients receiving HFNO were preoxygenated with 100% FiO2 at 40 L/min for 3 min before induction. During the procedure, 40 L/min 50% oxygen was given. Premedication was performed with midazolam and fentanyl 1 min before induction. During induction, lidocaine was administered before propofol to prevent injection pain and 1% propofol was administered afterwards. According to the BIS value of the patients, additional dose of propofol was administered and the total drug dose was recorded. The amount of propofol was adjusted to keep the BIS value between 60-80. Propofol was discontinued or the dose was decreased in patients with BIS score