Çocuk dostu havalimanı: kavramsal çerçeve ve İstanbul havalimanı örneği
Child friendly airport: Conceptual framework and the example of İstanbul airport
  1. Tez No: 922682
  2. Yazar: BAHAR YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Araştırmamızın amacı, algılanan“Çocuk Dostu Havalimanı”konusunda algısal/ metaforik/ kavramsal değişkenleri belirlemek ve kavramsal bir model oluşturarak, İstanbul Havalimanının mevcut çocuk dostu hizmetleri ve olanaklarını değerlendirerek çocuk dostu havalimanı kriterleri açısından incelemektir. Çocuklu ailelerin, uzmanların ve farklı yaş grubu çocukların bakış açısından algılanan çocuk dostu havalimanı kavramı ve kriterleri değerlendirilmiştir. Bu çerçevede elde edilecek sonuçlar kullanılarak sosyal politikalar ve havalimanlarının strateji ve uygulamalarına yönelik önerilerde bulunulmuştur. 7-12 yaş grubu çocuklara resim çizme ve metafor tekniği, 13-18 yaş grubu çocuklarla bağımsız kelime ilişkilendirme testi, 0-6 yaş grubu çocukların anneleriyle derinlemesine mülakat tekniği uygulamaları ve alan uzmanlarıyla odak grup görüşmesi uygulaması yapılmıştır. Araştırma verileri Kamusal Mekanlar Projesi'nin (PPS) modelinin dört teması (“Erişim ve Bağlantılar”,“Konfor ve İmaj”,“Kullanımlar ve Etkinlikler”ve“Sosyallik”) kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda elde edilen bulgularla kavramsal yapı ortaya çıkarılarak Çocuk Dostu Havalimanı için en çok önem verilen kriterler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada 4 tema ve alt temalar altında gruplanan kriterlerin çocuk dostu bir havalimanı oluşturulurken önceliklendirilmesi gerektiğini göstermektedir. İstanbul Havalimanı bu kriterlere göre değerlendirildiğinde, sunduğu hizmetler ve sağladığı olanaklarla Çocuk Dostu Havalimanı özelliklerini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, we aimed to determine the perceptual/metaphorical/conceptual variables on the subject of“Child-Friendly Airport”and to examine the current child-friendly services and facilities of Istanbul Airport in terms of child-friendly airport criteria by creating a conceptual model. The perceived child-friendly airport concept and criterias were evaluated from the perspectives of families with children, experts and children of different age groups. In this context, suggestions were made for social policies and airport strategies and practices using the results to be obtained. A picture drawing and metaphor technique was applied to children aged 7-12, independent word association test was applied to children aged 13-18, in-depth interview techniques were applied to mothers of children aged 0-6 and focus group interview was applied to field experts. The research data were analyzed using the four themes of the Public Spaces Project (PPS) model (“Access and Linkages”,“Comfort and Image”,“Uses and Activities”and“Sociability”). With the findings obtained in our research, the conceptual structure was revealed and the most important criterias for a Child-Friendly Airport were tried to be revealed. This study shows that the criteria grouped under 4 themes and sub-themes should be prioritized when creating a child-friendly airport. When Istanbul Airport is evaluated according to these criteria, it has the characteristics of a Child-Friendly Airport with the services and facilities it offers.