Acil servise başvuran hastalarin akılci ilaç kullanımı ve sağlık okuryazarlık düzeyi
Rational drug use and health literacy level of patients who applied to the emergency department
  1. Tez No: 922683
  2. Yazar: RÜVEYDE EKİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Akılcı ilaç kullanımı ve sağlık okuryazarlık düzeyleri, bireylerin sağlığının korunması, tedavi sürecinin etkinliği ve sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği üzerinde doğrudan etkili olan önemli etmenlerdir. Sağlık kuruluşlarına, özellikle de acil servislere yapılan başvuruları etkileyen bu faktörler, sağlık hizmetlerinin verimliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada farklı şikayetler ile acil servise başvuran hastaların sağlık okuryazarlığı ve akılcı ilaç kullanımı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Kesitsel ve tanımlayıcı araştırma tipinde olan bu çalışma bir devlet hastanesinin acil servisine 01.05.2022-01.11.2022 tarihleri arasında başvuruda bulunmuş olan 138 hasta ile yürütüldü. Veriler“Demografik Bilgi Formu”,“Sağlık Okuryazarlık Ölçeği”ve“Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 22.0 programında tanımlayıcı istatistik yöntemler ve karşılaştırmalı analizler kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 38,62±13,87 yıl olup %63'ü kadındır. Hastaların akılcı ilaç kullanım ve sağlık okuryazarlık düzeyleri yüksek idi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Rational drug use and health literacy levels are critical factors that directly influence the protection of individuals' health, the effectiveness of treatment processes, and the sustainability of healthcare services. These factors, which significantly impact patient admissions to healthcare facilities, particularly emergency departments, are essential for ensuring the efficiency of healthcare services. This study aims to evaluate the health literacy levels and rational drug use practices of patients presenting to the emergency department with various complaints. Material and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted with 138 patients who presented to the emergency department of a state hospital between May 1, 2022, and November 1, 2022. Data were collected using the 'Demographic Information Form,' the 'Health Literacy Scale,' and the 'Rational Drug Use Scale.' The data were analyzed using descriptive statistical methods and comparative analyses in SPSS 22.0 software Results: The mean age of the patients included in the study was 38.62 ± 13.87 years, with 63% were female. The patients demonstrated high levels of rational drug use and health literacy.