Çocuk dostu okul projesi kapsamında olan ve olmayan ilköğretim okulu öğrencilerinin özgüvenleri ile zorbalık eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of relationship between the ?students of child-friendly schools? project and their non-child friendly counterparts from the viewpoint of self-concept and aggression
- Tez No: 262385
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırma öğrencilerin görüşleri bağlamında çocuk dostu olan ilköğretim okulu ile çocuk dostu olmayan ilköğretim okulundaki öğrencilerin özgüven algılamaları ile zorbalık algılamaları arasındaki ilişkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma genel tarama modeli türlerinden ilişkisel tarama modeli olup, çocukların özgüven algılarını ve zorbalık algılarını ölçme amacına yönelik veriler Piers- Harris tarafından geliştirilen Çocuklar İçin Özgüven Ölçeği ve Satan(2006) tarafından geliştirilen ZDEÖ Zorbalık Davranışı Eğilim Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Çocuklar İçin Özgüven Ölçeği 80 maddeden oluşur. 6 alt testi vardır. Davranış, zeka ve okul durumu, bedensel görünüm, kaygı, gözde olma ve mutluluktur. ZDEÖ 67 maddeden oluşur. 4 alt boyutu vardır. Fiziksel zorbalık, sözel zorbalık, eğlence amaçlı zorbalık ve duygu zorbalığıdır.Araştırmada özgüven ölçeğinin alt boyutları olan davranış, zeka ve okul durumu, bedensel görünüm, kaygı, gözde olma ve mutluluk ile çeşitli demografik değişkenlerle (yaş, cinsiyet, sınıf vb.) ilişki incelenmiştir. Yine ZDEÖ' yü oluşturan alt boyutlarla; fiziksel zorbalık, sözel zorbalık, eğlence amaçlı zorbalık ve duygu zorbalığı ile aynı demografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Daha sonra da çalışmaya katılan öğrencilerin çocuk dostu olan okullarda ki öğrencilerin özgüven ve zorbalık algılamaları ile çocuk dostu olmayan okullarda ki öğrencilerin özgüven ve zorbalık algılamaları arasındaki ilişkiye bakılmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasından tesadüfi olarak seçilen 6 ilköğretim okulunda 2008-2009 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda çocuk dostu olan okullarda ki öğrencilerin özgüven ve zorbalık algılamaları ile çocuk dostu olmayan okullarda ki öğrencilerin özgüven ve zorbalık algılamaları arasında ilişki vardır denilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to find out the relationship between the students of child-friendly schools and their non-child friendly counterparts from the viewpoint of self-concept and aggression.The study was done by the relational survey method and the data to assess the chilren's self-concept and aggression perception were obtained by using the Self-concept Scale developed by Piers-Harris and the `?ZDEÖ?? Aggressive Behavior Tendency Scale by Satan(2006). The Self-concept Scale for Children is made up of 80 articles. It has 6 sub-tests which are behavior, intelligence and their school performance, physical appearance, anxiety, popularity and happiness. The Aggressive Behavior Tendency Scale consists of 67 articles. It has 4 sub-dimensions which are physical aggression, verbal aggression, aggression for fun and emotional aggression.The sub-dimensions of self-concept which are behavior, intelligence and school performance, physical appearance, anxiety, popularity and their relationships with demographic factors (age, gender, grade, etc.) were studied. The sub-dimensions, physical aggression, verbal aggression, emotional aggression and aggression for fun were studied from the viewpoint of the same demographic factors. Later, the relationship between the students of child-friendly schools and of the non-child-friendly schools was studied from the viewpoint of self-concept and aggression.This study was carried out at randomly chosen 6 primary schools on the Anatolian side of Istanbul in the 2008-2009 Education Year.As a result of this study we can conclude that there is a relationship between the students of child-friendly schools and of non-child-friendly schools from the point of self-concept and aggression.