MAG yöntemiyle birleştirilmiş S355JR çeliğinde farklı soğutma ortamlarının sıcak daldırma galvaniz kaplamaya etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different cooling environments on the hot dip galvanized coating of S355JR steel joined with the MAG method
- Tez No: 922721
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TEKELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, S355JR yapı çeliğinden (100 × 150 mm boyutlarında ve 5 mm kalınlıkta) üretilen numunelerin metal aktif gaz (MAG) kaynak yöntemiyle birleştirilmesinin ardından farklı soğutma ortamlarının sıcak daldırma galvaniz kaplama ve kaplama performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kaynak işlemi sonrasında numuneler, -50 °C'de buzda 3 dakika (kaynak sonrası buz, KSB), 22 °C'de suda 10 dakika (kaynak sonrası su, KSS), 22 °C'de havada tamamen soğuyana kadar (kaynak sonrası hava, KSH) ve 150 °C'de fırında 20 dakika (kaynak sonrası fırın, KSF) olacak şekilde farklı soğutma koşullarına tabi tutulmuş ve ardından oda sıcaklığında soğumaya bırakılmıştır. Soğutma işlemlerini takiben numuneler, 450 °C sıcaklıktaki çinko banyosunda 2 dakika tutularak sıcak daldırma galvaniz yöntemiyle kaplanmış, kaplama özellikleri ise optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile mikroyapı incelemeleri, enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) ve X-ışını difraksiyonu (XRD) analizleriyle detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Ayrıca kaplama kalınlıkları ölçülmüştür. Kaplama performansının korozyon direnci açısından değerlendirilmesi amacıyla numunelere ASTM B117 standardına uygun tuz sisi testi uygulanmış ve test sonrası yapısal değişiklikler optik mikroskop, stereo mikroskop ve SEM kullanılarak yeniden analiz edilmiştir. Bu kapsamda, yeni mikroyapı görüntüleri elde edilmiş, kaplama kalınlıkları tekrar ölçülmüş, EDS analizleri yenilenmiş ve tekrar değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, farklı soğutma ortamlarının galvaniz kaplama özellikleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak inceleme imkânı sunmuş; bu ortamların kaplama kalınlığı, mikroyapı ve korozyon direnci üzerindeki etkilerini açıkça ortaya koymuştur. Sonuçlar, kaplama kalınlığı değerinin en yüksek KSB numunesinde, en düşük ise KSF numunesinde olduğunu göstermiştir. Ayrıca tuz sisi testi ve stereo mikroskop incelemeleri, korozyon direncinin en iyi KSB numunesinde elde edildiğini ortaya koymuş ve bu çalışmada en ideal kaplama performansının KSB numunesi ile sağlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of different cooling environments on the hot-dip galvanizing coating and its performance after the metal active gas (MAG) welding of specimens made from S355JR structural steel (100 × 150 mm in size and 5 mm in thickness). Following the welding process, the specimens were subjected to different cooling conditions: immersion in ice at -50 °C for 3 minutes (post-weld ice, PWI), immersion in water at 22 °C for 10 minutes (post-weld water, PWW), air cooling at 22 °C until fully cooled (post-weld air, PWA), and heating in an oven at 150 °C for 20 minutes (post-weld oven, PWO), followed by cooling at room temperature. After the cooling treatments, the specimens were coated using the hot-dip galvanizing method by immersion in a 450 °C zinc bath for 2 minutes. The coating characteristics were thoroughly evaluated through microstructural analyses using optical microscopy and scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS), and X-ray diffraction (XRD). Additionally, the coating thicknesses were measured. To assess the corrosion resistance of the coatings, the specimens were subjected to a salt spray test in accordance with the ASTM B117 standard. Structural changes after the test were reanalyzed using optical microscopy, stereo microscopy, and SEM. In this context, new microstructural images were obtained, coating thicknesses were remeasured, and EDS analyses were repeated and reassessed. The obtained data provided a comparative evaluation of the effects of different cooling environments on galvanizing coating properties, revealing their impact on coating thickness, microstructure, and corrosion resistance. The results indicated that the highest coating thickness was observed in the PWI specimen, while the lowest was found in the PWO specimen. Moreover, salt spray testing and stereo microscopy examinations demonstrated that the best corrosion resistance was achieved in the PWI specimen, confirming that the optimal coating performance was obtained with the PWI cooling method.