Doğumda uygulanan kontrollü endorfin masajının doğum ağrısı ve anne memnuniyetine etkisi
The effect of controlled endorphin massage during labor on labor pain and maternal satisfaction
  1. Tez No: 922739
  2. Yazar: AYŞE NUR GÖÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN YAVUZ ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma endorfin masajının primipar gebelerde doğum ağrısı, doğum memnuniyeti ve doğum beklentisi/deneyimi düzeyinin üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Randomize kontrollü bir müdahale araştırması niteliğindeki bu araştırma 1 Nisan 2024 ile 30 Eylül 2024 tarihleri arasında İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğumhane biriminde 60 müdahale grubu ve 60 kontrol grubu ile gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan gebelere“Tanıtıcı Demografik ve Obstetrik Veri Formu”,“Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği (DAMDÖ)”,“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A Versiyonu”,“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) B Versiyonu”,“Vizüel Analog Skalası (VAS),”Partograf“ ,”Endorfin Masajı Uygulanmasına İlişkin Değerlendirme Formu" uygulandı. Müdahale gruplarındaki gebelere, rutin ebelik bakımına ek olarak endorfin masajı uygulanırken, kontrol gruplarındaki gebelere yalnızca rutin ebelik bakımı sağlandı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to evaluate the effect of endorphin massage on the level of labor pain, labor satisfaction and labor expectancy/experience in primiparous pregnant women. This research, which is a randomized controlled intervention study, was conducted between 1 April 2024 and 30 September 2024, in the delivery room unit of İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Training and Research Hospital Gynecology and Pediatrics Additional Service Building. It was carried out with 60 intervention groups and 60 control groups. given“Introductory Demographic and Obstetric Data Form”,“Maternal Satisfaction Assessment Scale at Birth (DAMDÖ)”,“Wijma Birth Expectation/Experience Scale (W-DEQ) Version A”and“Wijma Birth Expectation/Experience Scale (W-DEQ)”. ) Version B“, ”Visual Analogue Scale (VAS),“Partograph”“Evaluation Form for Endorphin Massage Application”was applied to the pregnant women who participated in the study.