Çocuğu serviste yatarak tedavi gören ebeveynlerin akılcı ilaç kullanımı konusundaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the knowledge and atti̇tudes of parents, whose chi̇ldren recei̇ve inpati̇ent treatment i̇n the servi̇ce, about rati̇onal drug use
- Tez No: 922754
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma çocuk servisinde çocukları yatarak tedavi gören ebeveynlerin akılcı ilaç kullanımı konusundaki bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi çocuk servisinde çocuğu yatmakta olan 348 anne alınmıştır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla“Çocuk-Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesi için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Çocukların yaş ortalamasının 5.75±5.10 olduğu, çocukların %56.9'unun erkek, %43.1'inin kız çocuk olduğu belirlenmiştir. Annelerin ise yaş ortalaması 34.00±7.70 olup, %20.1' inin çalıştığı tespit edilmiştir. Annelerin %35.6'sı lise mezunudur. Annelerin Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği puan ortalamalarının doğru ve bilinçli kullanım alt boyutu için 130.89±13.28, etkili ve güvenli kullanım alt boyutu için 32.51±13.12 ve ölçekten alınan toplam puan ortalamasının 163.41±19.99 olduğu görülmüştür. Annelerin akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumlarının çocuğun yaşı, eğitim durumu, annenin yaşı, babanın yaşı, çocuk sayısı, annenin eğitim seviyesi, evde bulunsun diye ilaç yazdırma ve reçetesiz ilaç kullanma durumlarının Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği puanı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study in order to evaluate the knowledge and attitudes of parents whose children are receiving in patient treatment in the pediatric ward, regarding rational drug use. 348 mothers who have children hospitalized in the pediatric ward of Zonguldak Gynecology and Pediatrics Hospital were in cluded in the research.“Child-Parent Identifier Information Form”and“Parental Attitude Scale Towards Rational Drug Use”were used to collect data in the research. SPSS 25.0 program was used to evaluate the findings obtained in the study. It was determined that the meanage of the children was 5.75±5.10, 56.9% were boys and 43.1% were girls. The meanage of the mothers was 34.00±7.70 and 20.1% were working. 35.6% of the mothers graduated from highschool. It was observed that the meanscores of the Parental Attitude Scale to wards Rational Use of Medicine of the mothers were 130.89±13.28 for the correct and conscious use sub-dimension, 32.51±13.12 for the effective and safe use sub-dimension and the total meanscore obtained from the scale was 163.41±19.99. It was determined that the attitudes of the mothers to wards rational use of medicines were affected by the age of the child, the education status of the child, the age of the mother, the age of the father, the number of children, the education level of the mother, the situation of having medicines prescribed at home and the situation of using medicines without a prescription on the Parental Attitude Scale towards Rational Use of Medicine score.