Havalı tabanca atıcılarının atış performansı üzerine core stabilizasyon egzersizlerinin etkisi
The effect of core stabilization exercises on thr shooting performance of air pistol shooters
- Tez No: 922755
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Havalı tabanca atışlarında iyi sonuç elde edebilmek için core kaslarının önemi bilinmektedir. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı havalı tabanca atıcılarının atış performansı üzerine 8 haftalık core stabilizasyon egzersizlerinin etkisini belirlemektir. Araştırma gerçek deneysel araştırma modeli ile tasarlandı. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanıldı ve havalı tabanca atıcıları rastgele yöntem ile Kontrol, Atış, Core egzersiz ve Atış + Core egzersiz grubu olarak 4 farklı ayrıldı. Havalı tabanca sporcularının atış isabet puanları, denge, plakaya vurma, esneklik, el-pençe kuvveti, uzun atlama, 30 sn. Mekik, barfikste bükülü kol asılı kalma, 20 m. dayanıklılık mekik koşusu ve 10 x 5 m. mekik koşusu performansları 8 haftalık deney sürecinde ön ve son test olarak ölçüldü. Elde edilen verilerin analizinde 4 X 2 tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi kullanıldı ve grupların arasındaki farklar LSD post-hoc testi ile belirlendi. Araştırma bulgularına göre, atış + core egzersiz grubunun havalı tabanca atış, denge, pençe kuvveti, barfikste bükülü kol asılı kalma ve 20 m. dayanıklılık mekik koşusu performanslarının diğer gruplardan farklı olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç, core egzersizler ile artırılan stabilizasyonun havalı tabanca atıcılarının sportif performanslarını pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Sporcularından daha yüksek atış isabet ortalama puanı elde etmek isteyen Havalı tabanca antrenörleri ve atletik performans koçlarının atış antrenmanlarının yanı sıra core stabilizasyon egzersizlerine de yer vermeleri önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of core muscles is known in order to achieve good results in air gun shooting. In this context, this research aimed to determine the effect of 8-week core stabilization exercises on the shooting performance of air pistol shooters. The research was designed using a real experimental research model. A purposive sampling method was used in the research and air pistol shooters were randomly divided into 4 different groups as Control, Shooting, Core exercise, and Shooting + Core exercise groups. The air pistol athletes' shooting accuracy scores, balance, plate tapping, sit and reach, hand grip strength, standing board jump, sit-ups in 30 sec., bent arm hang, 20 m. endurance shuttle run and 10 x 5 m. shuttle run performances were measured as pre- and post-tests during the 8-week experimental period. In the analysis of the obtained data, two-way analysis of variance was used in 2 X 4 repeated measurements and the differences between the groups were determined by LSD post-hoc test. According to the research findings, it was determined that the shooting + core exercise group's air pistol shooting, balance, hand grip strength, bent arm hanging, and 20 m. endurance shuttle run performances were different from the other groups. This result shows that the stabilization increased with core exercises positively affects the athletic performances of air pistol shooters. It is important for air pistol trainers and athletic performance coaches who want to achieve higher shooting accuracy average scores from their athletes to include core stabilization exercises in addition to shooting training.