2006-2010 yılları arasında ilaç intoksikasyonu nedeniyle Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk hastalıkları servisinde ve çocuk yoğun bakımda yatarak tedavi edilen hastaların demografik, sosyokültürel, klinik ve laboratuvar sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, socio-cultural, clinical and laboratory outcomes of patients treated for admission in Adana Numune Training and Research Hospital pediatric intensive care and intensive care for children due to drug intoxication between 2006-2010
  1. Tez No: 428770
  2. Yazar: İBRAHİM HAKAN BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURĞUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kaza veya intihar amacı ile meydana gelebilen ilaç zehirlenmeleri; çocukluk çağı zehirlenmeleri için de önemli bir yer tutmakadır ve çocukluk çağının her döneminde karşımıza çıkan önemli bir mobidite, mortalite nedenidir. Amaç: Çalışmamızda; kliniğimizde yatırılarak tedavi edilen ilaç zehirlenmelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntemler:“2006-2010 Yılları Arasında İlaç İntoksikasyonu Nedeniyle Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisinde ve Çocuk Yoğun Bakımda Yatarak Tedavi Edilen Hastaların Demografik, Sosyokültürel, Klinik ve Laboratuvar Sonuçlarının Değerlendirilmesi”başlıklı bu çalışmada 570 ilaç zehirlenmesi olgusu incelendi. Olguların; yaş, cinsiyet, adres, başvuru tarihi, anne ve baba eğitim durumları ve meslekleri, ailenin kaçıncı çocuğu olduğu, zehirlenmenin nerede gerçekleştiği, ek hastalığının varlığı, daha önce benzer olay yaşayıp yaşamadığı, olayın kaza mı, intihar mı olduğu, kaçıncı başvurusu olduğu, olay ile başvuru arasında geçen süre, mide lavajı ± aktif kömür uygulanıp, uygulanmadığı, hangi ilaç ile zehirlendiği, semptom ve bulguların varlığı, laboratuar sonuçları, hangi bölümde ne kadar süre tedavi gördüğü, uygulanan tedavi yöntemleri kaydedildi. Elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: 570 ilaç zehirlenmesi olgumuz toplam zehirlenme olgularımızın % 62,7'sini oluşturmakta idi. Olgularımızın 364'ü (% 63,9)'u kız, 206'sı (% 36,1) erkek ve yaş ortalamaları 86,9 ± 68,5, 48, (1-214) ay idi. Olgularımızın 375'inin (% 65,8) kaza, 195 (% 34,2)'inin intihar amaçlı ilaç aldıkları belirlendi. İntihar amaçlı ilaç içen gruptaki 195 olgunun 165 (% 84,6)'inin kız, 30 (% 15,4)'unun erkek, Kaza ile ilaç zehirlenmesi olan olguların ise; 199 (% 53,1)'unun kız, 176 (% 46.9)'sının erkek olduğu saptandı. İntihar eden grubun en sık sonbahar mevsiminde, kaza ile ilaç zehirlenmesine maruz kalan olguların en sık ilkbahar mevsiminde başvurduğu görüldü. Olguların en sık Adana il merkezinden başvurdukları görüldü. Olguların anne ve babalarının eğitim durumları incelendiğinde en sık ilkokul mezunu oldukları görüldü. Olguların 10 (% 1,8)'unun daha önce benzer olay yaşadığı öğrenildi. İlaç zehirlenmesi olgularımızın 76 (%13,3)'sının zehirlenme öncesinde bir veya birden fazla hastalık için tanı aldıkları öğrenildi. Olgularımızın % 96,7'sinin evde zehirlenmeye maruz kaldığı görüldü. Olguların 538 (% 94,4)'ine hastanemizde ya da ilk başvurduğu sağlık kuruluşunda mide lavajı uygulanmıştı, ayrıca 546 (% 95,8)'sına ilk başvurduğu sağlık kuruluşunda ya da hastanemizde aktif kömür uygulanmıştı. Olguların en sık merkezi sinir sistemi ilaçları (% 29,2) ile zehirlendikleri gözlendi. İntihar ve kaza gruplarında benzer şekilde merkezi sinir sistemi ilaçları zehirlenmelerde en ön sırada idi. 570 olgumuzun 162 (% 28,4)'sinde klinik bulgu ve semptomlara rastlandı, buna karşın 408 (% 71,6)'inde herhangi bir klinik bulgu ya da semptoma rastlanılmadı. Gruplara göre karşılaştırıldığında olgularımızın hematolojik ve biyokimyasal parametreleri arasında fark saptanmadı (p>0.05). Olgularımızın 473 (% 83)'ü serviste, 97 (% 17,1)'i önce yoğun bakımda daha sonra serviste izlendi. Olgularımızın serviste yatış süreleri; 31,6 ± 12,5, 24, (2-144) saat, yoğun bakımda yatış süreleri ise; 18.44 ± 12,9, 12, (6-72) saat idi. Olgularımızın 438 (% 76,8)'ine hidrasyon, 90 (% 15,8)'ına hidrasyon ve semptomatik tedavi, 28 (% 4,9)'ine N-asetil sistein ve 14 (% 2,5)'üne alkalize mayi tedavisi uygulandı. Olgularımızın 569 (% 99,9)'u şifa ile taburcu edildi, 1 (% 0,2)'i ise sevk edildi ve hiç bir olgu kaybedilmedi. Sonuç: İlaç zehirlenmeleri önlenebilir morbidite ve mortalite nedeni olması nedeni ile önemini korumaktadır. Tüm yaş gruplarında ilaç zehirlenmeler ile karşılaşılmasına rağmen özellikle 5 yaş altı ve 12 yaş üstü çocuklarda daha sık görülmektedir. Bu yaş grubundaki çocuklara sahip ailelerin zehirlenmeler hakkında bilgilendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Childhood drug poisoning can be occured by accident or suicide. Drug poisoning have an important place for any period of childhood and cause of important mortality and morbidity. Objective: Aim of this study was assesment of hospitalized children with drug poisoning in our clinic. Materials and methods: "570 cases of drug poisoning were hospitalized and examined in Adana Numune Training and Research Hospital, Service of Pediatrics and Pediatric Intensive Care Unit between the years of 2006-2010. Cases were assesed for age, gender, address, date of application, educational status and occupation of mother and father. Cases were questioned for which child of family, where the poisoning occured, presence of additional disease, presence of similar event before. Whether there was an accident or suicide, which application, the elapsed time between event and application, whether activated charcoal and or gastric lavage application, which drug, the presence of symptoms and signs, laboratory results, how long the medical treatment and section of treatment and methods of treatment were recorded. The data obtained from statistical analysis was performed using the SPSS 15.0 package program. Results: 570 cases of drug poisoning were 62.7 % percent of total poisoning. 364 cases (63.9 %) were female, 206 cases (36.1 %) were male and mean age was 86.9 ± 68.5months, median: 48, (1-214). 375 cases of our patients (65.8 %) were accidental poisoning and 195 cases (34.2 %) were suicidal poisoning. There were 195 cases in the group of drug intake for suicide. 165 cases were girl ( 84.6 %) and 30 cases were male in the group of drug intake for suicide. 199 cases (53.1 %),176 cases ( 46.9 %) were male in the group of accidental poisoning. We most ferquently detected the group who committed suicide in the fall season. Accidental drug poisoning group applied most frequently in spring season. The most common cases applied from the provincial center of Adana. The educational status of mothers and fathers of the cases examined, the most frequently were seen primary school graduates. 10 cases (1.8 %) of total were learned previously experienced a similar event. 76 cases of drug poisoning (13.3 %) were learned that they had got one or more diseases before the time of poisoning. 96.7 % of the patients were exposured to poisons at home.. 538 cases (94.4 %) of patients were performed gastric lavage in our hospital or health facility for the first refered. As well as 546 cases (95.8 %) were taken activated charcoal in our hospital or health facility for the first refered. Most common drug poisoning were observed by central nervous system drugs (29.2 %).The central nervous system drugs was similarly at the forefront both suicidal and accidental poisoning groups. 162 cases (28.4 %) of 570 patients were detected clinical signs and symptoms. Whereas 408 (71.6 %) patients were observed no clinical signs or symptoms. Hematological and biochemical parameters were not different when cases were compared according to groups of (p> 0.05). 473 cases (83%) were viewed in the service, 97 cases (17.1 %) were viewed first in intensive care and service later. Duration of stay in the service was 31.6 ± 12.5, 24, (2-144) hours, duration of stay in intensive care unit was 18:44 ± 12.9, 12, (6-72) hours, respectively. 438 patients (76.8 %) were performed hydration, 90 patients (15.8 %) were performed hydration and symptomatic treatment. 28 cases (4.9 %) were performed N-acetyl cysteine, and 14 cases (2.5 %), were performed alkalizing fluid treatment was performed. 569 cases (99.9 %) were discharged home, 1 case (% 0.2) was referred to other helath center and no cases was died. Conclusion: Drug poisoning is preventable cause of morbidity and mortality and protects its importance. Although drug poisonings were seen in all age groups, especially more frequently were seen in under 5 years of age and over 12 years of age. Families with children in this age group should be informed about the poisonings.