Yaşam döngüsü değerlendirme (YDD) yöntemi bağlamında nakliye konteynerlerinin yeniden kullanımına yönelik bir model önerisi
A model proposal for the reuse of shipping containers in the context of life cycle assessment (LCA) method
  1. Tez No: 922790
  2. Yazar: NAİDE SEVİM KOŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Nakliye konteynerlerinin fabrikada uyarlanarak modüler ve prefabrik yapı birimi olarak yeniden kullanılması, hem limanlardaki atık konteyner sayısını hem de yapı malzemeleri için somutlaştırılmış enerjiyi azaltmaktadır. Kaynak korunumunu ve limanlardaki atık yönetimini destekleyen bu uygulama, çelikle ilişkili yaşam döngüsü etkilerini azaltabilmektedir. Ancak, enerji verimliliği açısından gerekli yapı performansının sağlanması amacıyla yapılacak müdahaleler ile ilgili çevresel etkilerin de detaylı analizi gerekmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın teorik altyapısını oluşturmak için literatür taraması ile,“yaşam döngüsü değerlendirme (YDD)”ve“nakliye konteynerleri”konuları kapsamlı bir şekilde incelenmiş; atık nakliye konteynerleri ile inşa edilen mimari yapıların yaşam döngüsündeki çevresel etkilerini ortaya koymak ve dikkat edilmesi gereken faktörleri belirlemek için“konteyner yapıların yaşam döngüsü değerlendirmesi”konusu ele alınmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda,“Türkiye'deki uygulamalara yönelik rehber bir YDD modeli”oluşturulmuştur. Prefabrikasyonlarında gerekli yapısal performansın sağlanmasına yönelik sanayi pazarındaki yapı malzeme gerekliliklerini ortaya koyan“ürün evresi”tez çalışmasının ana konusunu oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, çalışma, Türkiye'deki limanlarda yer alan atık konteynerlerin modüler ve prefabrik yapı birimi olarak yeniden konumlandırılmasında çevresel açıdan en uygun mimari konfigürasyonu elde etmek amacıyla“SimaPro PhD 9.4.0.2”YDD yazılım aracı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada;“Ecoinvent 3.8”YD veri tabanı içerisindeki Avrupa'ya ait verilerin Türkiye enerji ve su verileri ile uyarlanması ile elde edilen yapı malzeme verileri kullanılarak konteyner dış kabuğu üzerinde ele alınacak“duvar”,“tavan”,“döşeme”,“pencere / balkon kapısı”ve“dış kapı”konfigürasyonları için montaj senaryoları oluşturulmuştur. Bu senaryoların“ReCiPe 2016 V1.07”YDED yöntemi ile iki farklı düzeyde etki değerlendirmesi gerçekleştirilerek çevresel açıdan en iyi performansı gösteren senaryolar ve çevresel etki sonuçları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The reuse of shipping containers as modular and prefabricated building units reduces both the number of waste containers in ports and the embodied energy of building materials. This practice supports resource conservation and waste management in ports, helping to lower the life cycle impacts of steel. However, it is also necessary to conduct a detailed analysis of the environmental impacts of modifications required to ensure energy-efficient building performance. To build the theoretical foundation for the study, a comprehensive literature review was conducted on the topics of“life cycle assessment (LCA)”and“shipping containers.”The focus was on the“life cycle assessment of container structures”to evaluate the environmental impacts of using waste shipping containers in construction and identify key considerations. Based on this research, a“guide LCA model for applications in Türkiye”was developed. The main focus of the thesis is the“product phase,”which outlines the building material requirements for achieving structural performance in prefabrication for the industrial market. In this direction, the study was carried out using the“SimaPro PhD 9.4.0.2”LCA software to determine the most environmentally suitable architectural configurations for reusing waste containers as modular units in Turkish ports. Assembly scenarios were developed for the“wall,”“ceiling,”“floor,”“window/balcony door,”and“external door”configurations. These scenarios utilized construction material data from the Ecoinvent 3.8 database, adjusted with Turkish energy and water data. The ReCiPe 2016 V1.07 method was applied to assess the environmental impacts of these scenarios at two levels. The study identified the scenarios and configurations that provided the best environmental performance.