Alüminyum bal peteğinin ısıl direnç olarak kullanılmasının sistem ısı transferi üzerine etkilerinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of the effects of using aluminumhoneycomb as a thermal resistor on system heat transfer
- Tez No: 922793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu deneysel çalışmada, dikdörtgen kesitli bir kanal içerisine yerleştirilen bal peteğinin, ısıl direnç olarak kullanılmasıyla elde edilen akış karakteristiği ve akışın kararlı rejimdeki davranışı deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada akışkan olarak hava kullanılmıştır ve tüm deneyler sabit yüzey sıcaklığı sınır şartları altında gerçekleştirilmiştir. Deneyler, Reynolds sayısının 23351
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the flow characteristics obtained by using the honeycomb structure placed in a rectangular cross-section channel as thermal resistance and the behavior of the flow in steady-state conditions have been investigated experimentally. Air was used as the working fluid, and all experiments were conducted under constant surface temperature boundary conditions. The experiments were carried out under turbulent flow conditions with Reynolds numbers in the range of 23351