Eğriova Göleti Mollusca türleri ve çevresel faktörlerin komünite yapısına etkisi
Mollusc species of Eğriova Pond and the community structure under enviromental factors
  1. Tez No: 922792
  2. Yazar: SERKAN ÇAMALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN AŞKIM GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tatlı su ekosistemleri, dünya genelinde hızla değişen çevresel koşullar, özellikle iklim değişikliği ve artan insan faaliyetleri nedeniyle büyük bir baskı altındadır. Bu ekosistemlerdeki değişimler, Mollusca türlerinin dağılımını ve topluluk yapısını önemli ölçüde etkilemektedir. Türkiye'de, Mollusca tür çeşitliliğini belirlemeye yönelik bilimsel araştırmalar 19. yüzyıldan itibaren gerçekleştirilmeye başlanmış ve son yıllarda, bu türler ile çevresel değişkenler arasındaki ilişkileri inceleyen çalışmalar artmıştır. Bu tez çalışması kapsamında ise Eğriova Göleti'ndeki Mollusca faunasının tür kompozisyonu, bolluğu ve mevsimsel dağılımı ile fiziksel değişkenler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Şubat 2024 ile Ekim 2024 tarihleri arasında 5 istasyonda gerçekleştirilen saha çalışmaları sonucunda, gastropoda ve bivalvia sınıfından toplam 384 birey toplanmış ve teşhis edilmiştir. Mollusca türlerinin çevresel faktörlerle olan ilişkileri, Pearson Korelasyon analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Genel olarak pH ve seki diski derinliği değişkenlerinin, çoğu istasyonda komünite yapısı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının, bilimsel bilgi birikimine katkı sağlamasının yanı sıra, çevre koruma politikaları ve yönetim stratejilerinin geliştirilmesine rehberlik etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Freshwater ecosystems are under significant pressure worldwide due to rapidly changing environmental conditions, particularly climate change and increasing human activities. Changes in these ecosystems significantly affect the distribution and community structure of mollusca species. In Turkey, scientific studies aimed at identifying mollusca species diversity began in the 19th century, and in recent years, research examining the relationships between these species and environmental variables has increased. This thesis investigates the species composition, abundance, and seasonal distribution of the mollusca fauna in Eğriova Pond, as well as the relationships between these factors and physical variables. Field studies were conducted at five stations between February 2024 and October 2024, during which a total of 384 individuals from the classes Gastropoda and Bivalvia were collected and identified. The relationships between mollusca species and environmental factors were analyzed using Pearson Correlation analysis. Overall, it was found that pH and Secchi disk depth variables had a positive impact on community structure at most stations. The results of this study aim to contribute to scientific knowledge and guide the development of environmental conservation policies and management strategies.