Renal transplantasyon hastalarında ilaçlar hakkında inanç ve immünsüpresif ilaç kullanımına uyumun belirlenmesi
Determination of medication beliefs and immunosuppressive medication compliance in renal transplantation patients
  1. Tez No: 922797
  2. Yazar: ZUHAL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Renal Transplantasyon Hastalarında İlaçlar Hakkında İnanç ve İmmünsüpresif İlaç Kullanımına Uyumun Belirlenmesi Amaç: Bu araştırma renal transplantasyon yapılan hastaların ilaçlar hakkındaki inançları, ilaç uyumları ve ikisi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Evrenini Atatürk Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniğine 15 Mayıs 2024- 15 Aralık 2024 tarihleri arasında başvuran hastalar oluşturmuştur. Örneklemi ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 183 renal transplantasyon olmuş bireyler oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Anket Formu, İlaçlar Hakkında İnançlar Anketi (BMQ-T) ve İmmünsüpresif İlaç Uyum Ölçeği (İİUÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, t Testi, Pearson ve Spearman korelasyonu ve varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların İİUÖ toplam puan ortalaması 48.10±7.11, BMQ-T ölçeği alt boyutlarından; spesifik endişeler 3.19±0.65, spesifik gereklilik 3.87±0.42, genel aşırı kullanım 3.02±0.65 ve genel zarar 2.98±0.71 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of Medication Beliefs and Immunosuppressive Medication Compliance in Renal Transplantation Patients Aim: This study was conducted to determine renal transplant patients' beliefs about medications, medication compliance and the relationship between the two. Material and Method: The study was conducted as descriptive research. The population consisted of patients who presented to the Nephrology Outpatient Clinic of Atatürk University Training and Research Hospital between May 15, 2024, and December 15, 2024. The sample included 183 renal transplant patients who met the inclusion criteria. Data were collected through face-to-face interviews using the Descriptive Questionnaire, the Beliefs About Medicines Questionnaire (BMQ-T), and the Immunosuppressive Medication Adherence Scale (IMAS). In the data analysis, frequency, percentage, t-test, Pearson and Spearman correlation, and analysis of variance (ANOVA) were used. Results: The participants scored 48.10±7.11 on the total IMAS, 3.19±0.65 on the Specific Concerns, 3.87±0.42 on the Specific Necessity, 3.02±0.65 on the General Overuse, and 2.98±0.71 on the General Harm subscale of the BMQ-T.