Modifiye edilmiş aktif karbon ile sulu çözeltiden boyar maddelerin adsorpsiyon metoduyla giderimi
Removal of dyes from aqueous solution by adsorption method with modified activated carbon
- Tez No: 922796
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında; Aromatik yağı ticari olarak piyasada değeri olan lavandula angustifolia cinsi olan lavanta çiçeklerinin yağı alındıktan sonra geriye kalan posalarının, ZnCl2 kimyasalı ile kimyasal aktivasyona uğratılarak aktif karbon elde edildi. Elde edilen aktif karbon, tekstil de sürekli kullanım alanına sahip olan reaktif red 198 anyonik boyar madesinin tekstil atık sularında oluşturduğu kirliliği, atık sulardan uzaklaştırmak için bir takım deneysel çalışmalar yapıldı. Aktif karbonun karakterizasyonunu öğrenebilmek için, TGA-DTA, SEM-EDX görüntüsü, BET yüzey alanları, degaz işlemi olan N2 adsorpsiyon-desorpsiyon işlemi ile por hacmi ve çapı, FT-IR kullanılarak aktif karbonun yüzeyinde bulunan karakteristik özellikleri tespit edildi. 5/12,5 g (lavanta/ZnCl2) oranlı karışım reflax işlemi ve ardından 700 0C kül fırını sonucunda en yüksek yüzey alanı olan 481,77 m2/g değeri elde edildi. Adsorpsiyon işlemlerinin ana karakterleri olan; pH, konsantrasyon, sıcaklık parametreleri seçilmiş olan en yüksek yüzey alanına sahip aktif karbon için incelendi. Yapılan incelemelerin neticesinde ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek, adsorpsiyon izotermleri; Langmiur, Freundlich, Temkin izotermleri ile. Adsorpsiyonun kinetiği ise yalancı birinici ve yalancı ikinci derece kinetik modeller ile açıklandı.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study; After extracting the oil from the lavender flowers, a genus of lavandula angustifolia whose aromatic oil has commercial value, activated carbon was obtained by chemical activation of the remaining pulp with the chemical ZnCl2. A number of experimental studies were carried out to remove the pollution caused by the reactive red 198 anionic dye, which is constantly used in textiles, from the wastewater with the obtained activated carbon. To know the characterization of activated carbon, the characteristic features on the surface of activated carbon were determined using TGA-DTA, SEM-EDX image, BET areas, pore volume and diameter with N2 adsorption-desorption process, which is a gas process, and FT-IR. As a result of the reflux process of the mixture with a ratio of 5/12.5 g (lavender/ZnCl2) and then the muffle furnace at 700 0C, the highest surface area value of 481.77 m2/g was obtained. The main characters of adsorption processes; pH, concentration, temperature parameters were examined for the selected activated carbon with the highest surface area. The results obtained as a result of the examinations were evaluated and adsorption isotherms were explained with Langmiur, Freundlich, Temkin isotherms. The kinetics of adsorption was explained with pseudo-first and pseudo-second order kinetic models.