MTOR inhibitörü kullanan renal transplantasyon hastalarında ilaç yan etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of drug side effects in renal transplant patientsreceiving mtor inhibitors
- Tez No: 570039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son dönem böbrek hastalığının en ideal tedavi yöntemi böbrek naklidir. Tek yumurta ikizleri hariç pratik olarak tüm böbrek allogreft alıcılarına immünosüpresif tedavi uygulanır. Böbrek nakil hastalarında uzun dönemde greft fonksiyonları üzerine olumlu etkilerinden dolayı mTORi`leri son dönemlerde seçili hastalarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. mTORi`leri her ne kadar böbrek fonksiyonları üzerine olumlu etki gösterse de yan etkileri nedeni ile hastaların önemli bir kısmında ilacın bırakılması gerekmektedir. Çalışmamızda mTORi`lerinin böbrek nakli hastalarında etkinliğinin ve yan etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi planlanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim dalında takip edilen ve takiplerinin her hangi bir döneminde mTOR inhibitörü kullanan 154 böbrek nakli alıcısının verileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Renal transplantation is the ideal treatment modality for end stage renal disease. Immunosuppressive therapy is practically applied to all kidney allograft recipients except for identical twins. Because of its positive effects on graft functions in renal transplant patients in the long term, recently mTORi usage increased in renal transplant recipients. Although mTORi have a positive effect on renal function, a significant number of patients had to discontinue the drug due to side effects. In this retrospective study, we aimed to evaluate the efficacy and side effects of mTORi in renal transplant patients. Data of 154 renal transplant recipients who were followed in the Nephrology Department of Hacettepe University Faculty of Medicine and who hd usedany type of mTOR inhibitor at any period of their follow-up were evaluated. Creatinine at the time of initiation of mTOR inhibitor was 1.53 [0.61-4.04] mg/dL, GFR was 50 [15-135] ml /min, proteinuria was168 [19-4100] mg/day. Creatinine was 1,35. [0.70-4.73] mg/dL, GFR was 63 [10-110] ml/min, proteinuria was 297 [76-1146] mg/day.