Konya yöresi bal arılarının paraziter hastalıkları ve zararlıları
Parasitic diseases and pests of apis mellifera in Konya region
- Tez No: 922802
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Konya yöresi bal arılarında görülen paraziter hastalıkların ve zararlıların tespit edilmesi ve yaygınlığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Örnekler, Konya yöresinde arıcılığın yoğun olarak yapıldığı Bozkır, Beyşehir, Çumra, Çeltik, Meram ve Derbent ilçelerinde koloni populasyonunda beklenmeyen azalma veya ani koloni kaybının görüldüğü kolonilerden rastgele örnekleme yöntemi ile alınacaktır. Her arılıktan seçilen 5 adet koloniden alınan enfeste petek numuneleri ile tekniğine uygun olarak toplanan ortalama 20'şer adet hastalıktan şüpheli ya da ölü ergin arılar parazitolojik yönden muayene edilecektir. Kovanlardan toplanan arı ve petek numunelerinde tespit edilen parazit ile zararlıların tür tespitleri ilgi kaynaklardan yararlanılarak yapılacaktır. Konya yöresi bal arılarında görülen parazit ve zararlıları ile yaygınlıkları tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to detect and reveal the prevalence of parasitic diseases and pests seen in Apis Mellifera in the Konya region. Samples will be taken by random sampling method from colonies where unexpected decrease in colony population or sudden colony loss has been observed in Bozkır, Beyşehir, Çumra, Çeltik, Meram and Derbent districts where beekeeping is intensive in Konya region. Infested comb samples taken from 5 colonies selected from each apiary and an average of 20 adult bees suspected of disease or dead, collected in accordance with the technique, will be examined parasitologically. Species identification of parasites and pests detected in bee and honey comb samples collected from hives will be made by using relevant sources. Parasites and pests seen in honey bees in the Konya region and their prevalence will be determined.