Karbon elyaf takviyeli kompozitlerin su jeti ve frezeleme ile delinmesinde termoset ve termoplastik matris etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of thermoset and thermoplastic matrix effects on drilling of carbon fiber reinforced composites by water jet and milling
- Tez No: 922801
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde kompozit malzemeler endüstriyel uygulamalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Matris bileşeni olarak uzun yıllardır termoset polimerler kullanılmaktadır. Geri dönüşüm özelliğine sahip olmasıyla birlikte çevre sağlığı ve üretim maliyetleri açısından avantajlı olan termoplastik polimerlerin matris elemanı olarak kullanılması yaygınlaşmaktadır. Bu sebeple literatürde ve endüstride çeşitli üretim zorlukları üzerine çalışmalar sürdürülmektedir. Talaşlı imalat süreçlerinde sergilediği kendine özgü karakteristik farklılıklar sebebiyle termoset matrisli kompozitlere göre işlenebilirlik farkı ve parametrelerin optimize edilmesi araştırma konusudur. Bu çalışmada, temelde farklı kimyasal bağlara ve bu sebeple farklı işlenebilirlik davranışlarına sahip termoset ve termoplastik matrisli karbon elyaf takviyeli kompozit plakalar üzerinde matkap ile düz delik delme, parmak freze ile interpolasyon metodu kullanılarak delik açma ve aşındırıcı su jeti ile delik açma operasyonları gerçekleştirilmiştir. Bu sayede farklı matris tipi ve farklı işleme tiplerinin delik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Delik çapı, silindiriklik, yüzey pürüzlülüğü, delik hasar durumu ve kerf açısı özelliklerinin matris tipi ve işleme yöntemine bağlı olarak değişimleri belirlenerek, metotların bu özellikler üzerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın hedefi farklı matris tipine sahip kompozit levhalarda farklı işleme yöntemleri ile delinen deliklerin özellikleri üzerine en ideal işleme parametrelerinin belirlenmesi ve aralarındaki farklılıkların ortaya çıkarılmasıdır. Kesme deneyleri her metot için üç seviyeli iki farklı parametre kullanılarak Taguchi L9(32) ortogonal düzene göre gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, imalat metodu ve kesme parametrelerinin iki farklı matris tipi üzerine etkileri incelenmiştir. Matris tipleri ve imalat metotları arasında oluşan farklar sebep ve sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirilmiştir. Matkap metodunun delik delme uygulamaları için ideal metot olduğu, su jetinin kerf açısı oluşumuna sebep olarak hassas uygulamalar için uygun bir metot olmadığı ve freze operasyonlarıyla delik açmanın gelişim gösteren bir metot olduğu önde gelen sonuçlardır. Bunun yanında ilerleme hızı, kesme hızı ve su jeti yaklaşma mesafesinin kalite kriterlerine olan etkileri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, composite materials are frequently preferred in industrial applications. Thermoset polymers have been used as matrix components for many years. Thermoplastic polymers, which have advantages in terms of environmental health and production costs due to their recyclability, are becoming widespread to be used as matrix elements. For this reason, studies on various production difficulties are carried out in the literature and in the industry. Due to the unique characteristic differences, they exhibit in machining processes, the difference in machinability compared to thermoset matrix composites and the optimization of parameters are the subjects of research. In this study, drilling with a drill bit, interpolation hole opening by end mill and hole opening by abrasive water jet were performed on carbon fiber reinforced composite plates with thermoset and thermoplastic matrix, which basically have different chemical bonds and therefore different machinability behaviors. In this way, the effects of different matrix types and different processing types on hole properties were investigated. It was aimed to determine the changes in hole diameter, cylindricity, surface roughness, hole damage status and kerf angle properties depending on the matrix type and processing method and to determine the effects of the methods on these properties. The aim of the study is to determine the most ideal processing parameters on the properties of holes drilled with different processing methods in composite panels with different matrix types and to reveal the differences between them. Cutting experiments were carried out according to the Taguchi L9(32) orthogonal arrangement using two different parameters with three levels for each method. As a result of the study, the effects of the manufacturing method and cutting parameters on two different matrix types were investigated. The differences between the matrix types and manufacturing methods were evaluated within the context of cause-and-effect relationship. The leading results are that the drilling method is the ideal method for hole drilling applications, the water jet is not a suitable method for precision applications as it causes the formation of kerf angle and that opening holes with milling operations is a developing method. In addition, the effects of feed rate, cutting speed and water jet approach distance on quality criteria were interpreted.