Ses performans anketi (vocal performance questionnaire)'nin türkçeye uyarlanması geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Adaptation and validation of vocal performance questionnaire into Turkish
  1. Tez No: 922818
  2. Yazar: BÜŞRA NUR OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bireylerin ses bozukluklarının yaşam kalitesini ve genel refahını ne ölçüde etkilediğini belirlemek amacıyla, sesle ilgili öz değerlendirme araçları yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada sesle ilgili bir öz değerlendirme aracı olan Vocal Performance Questionnaire (VPQ) ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ardından geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlk olarak ölçeğin Türkçeye çevirisi yapılmıştır daha sonra veri toplama sürecine başlanmıştır. Çalışmaya 143 ses bozukluğu bulunan, 115 ses bozukluğu bulunmayan toplam 258 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılardan VPQ-TR, SHE-10 ve kendi seslerini 1-5 arası değerlendirebilecekleri likert ölçümü (SÖD) yapmaları istenmiştir. 30 katılımcıya 7-14 gün ara ile VPQ-TR tekrar doldurmaları istenmiştir. Ayrıca ölçeğin terapi etkililiğini değerlendirme beceresini incelemek amacıyla 12 katılımcıya terapi sonrası VPQ-TR tekrar doldurtulmuştur. Ölçeğin güvenirliğinin değerlendirilmesi için test-tekrar test güvenirliği yöntemleri kullanılmıştır. Ölçeğin geçerliğinin incelenmesi için yapı geçerliliği DFA yöntemi ve VPQ-TR, SHE-10 ve likert skala sonuçları arasındaki korelasyon incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Voice-related self-assessment tools are widely used to determine the extent to which individuals' voice disorders affect their quality of life and general well-being. This study aimed to adapt the Voice Profile Questionnaire (VPQ), a voice-related self-assessment tool, to Turkish and to examine its validity and reliability. The first step involved translating the VPQ into Turkish, followed by the data collection process. A total of 258 participants were included in the study, consisting of 143 individuals with voice disorders and 115 without. Participants were asked to complete the VPQ-TR, the SHE-10, and the likert scale which allows individuals to rate their own voices on a scale from 1 to 5. Additionally, 30 participants were asked to complete the VPQ-TR again after 7-14 days to assess test-retest reliability. Furthermore, 12 participants filled out the VPQ-TR a second time after undergoing therapy to evaluate the scale's ability to assess treatment effectiveness. Test-retest reliability for the evaluation of the reliability of the scale methods have been used. To examine the validity, confirmatory factor analysis (CFA) was conducted, and correlations between the VPQ-TR, SHE-10, and likert scale scores were analyzed. The CFA results showed a good model fit: χ²(49) = 118.083, p < 0.001, χ²/df = 2.410, CFI = 0.978, GFI = 0.930, RMSEA = 0.074, and SRMR = 0.0247, all of which fall within accepted limits in the literature. The Cronbach's alpha for the Turkish adaptation of the VPQ was found to be 0.962, indicating excellent internal consistency.