Alüminyuma bağlı deneysel sıçan nörotoksisite modelinde eskületin etkisindeki değişikliklerin incelenmesi
Investigation of changes in the effect of esculetin in aluminum-induced experimental rat neurotoxicity model
- Tez No: 922819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Alüminyum klorid kaynaklı sıçan toksisite modelinde beyinde gelişen değişiklikler üzerine farklı dozlardaki eskületin uygulamasının olası protektif etkilerinin histolojik ve biyokimyasal yöntemler ile incelenmesidir. Yöntem: 250-300 gram, 10-12 haftalık 72 adet erkek Wistar albino sıçan n:8 olacak şekilde Kontrol, AlCl3, ESC50, ESC100, ESC200, AlCl3+ESC50, AlCl3+ESC100 ve AlCl3+ESC200 gruplarına ayrılarak 28 gün boyunca deney protokolü uygulandı. Sakrifikasyondan bir gün önce açık alan testi gerçekleştirildi. Deney boyunca deneklerin ağırlık takibi yapıldı, sakrifikasyon sırasında beyin ağırlıkları ölçüldü. Sakrifikasyon sonrası beyin dokuları histolojik ve biyokimyasal analizler için hazırlandı. Histolojik analizlerde Hematoksilen-Eozin ve Cresyl-Echt Violet histokimyasal boyamalarına ek olarak Anti-GFAP, Anti-NSE ve Anti-Nrf2 immünohistokimyasal boyamaları yapıldı. Biyokimyasal analizlerde MDA ve CAT ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Açık alan testinde AlCl3 grubunda merkez alanda geçirilen sürenin azaldığı ve defekasyon sayısının artmış olduğu tespit edilmiş olup AlCl3+ESC200 grubunda bu değişikliklerin Kontrol ile benzer seviyeye geldiği görüldü. 1-14. ve 14-28. günlerde deneklerin ağırlık değişimi incelendiğinde 1-14. günde AlCl3 uygulanan gruplarda 14-28. günlerde ise AlCl3 grubunda belirgin ağırlık kaybı gözlenirken yalnızca eskületin alan gruplara ek olarak özellikle AlCl3+ESC100 ve AlCl3+ESC200 gruplarında ağırlık artışı tespit edildi. Beyin kitle indeksi analizinde ESC100 ve AlCl3+ESC50 gruplarının Kontrol ve AlCl3 gruplarına kıyasla yüksek ortalamaya sahip olduğu görüldü. Histokimyasal boyamalar sonucunda serebral korteks ve hipokampus CA1 ve CA3 bölgelerinde yapılan incelemelerde AlCl3 grubunda gliozis, piknotik nöronlar, nöropillerde ve sitoplazmada vakuolizasyona eşlik eden nörofibriler yumak benzeri aksonal dejenerasyona sahip piramidal hücreler görülürken eskületin uygulaması ile doz artışı ile paralel şekilde bu değişikliklerin azaldığı, sağlıklı nöron ve nöropil sayısının arttığı saptandı. Anti-GFAP ekspresyonunun AlCl3 grubunda her üç bölgede de belirgin artış gösterdiği ve özellikle AlCl3+ESC200 grubunda Kontrol grubu ile benzer seviyelere indiği tespit edildi. Benzer şekilde AlCl3 grubunda artış gösteren Anti-NSE ekspresyonu AlCl3+ESC100 ve AlCl3+ESC200 gruplarında belirgin düşüş göstererek Kontrol grubuna yakın düzeye indi. Anti-Nrf2 ekspresyonunun ESC50, ESC100 ve ESC200 gruplarında Kontrol grubuna kıyasla artış göstermesi dikkat çekici olup AlCl3 grubunda belirgin düşüş tespit edildi. Özellikle AlCl3+ESC200 grubunda olmak üzere eskületin alan gruplarda AlCl3 grubuna kıyasla Anti-Nrf2 ekspresyonunda artış görüldü. Biyokimyasal analizlerde MDA'nın AlCl3 grubunda arttığı görülmüş olup CAT sonuçlarının istatistiksel analizinde anlamlı değişiklik saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda AlCl3 uygulamasının nörodejeneratif ve nörotoksik değişikliklere yol açtığı histokimyasal, immünohistokimyasal, biyokimyasal ve davranış deneyi analizleri ile gösterildi. Eskületinin bu değişiklikleri azaltmada etkili olduğu tespit edilmiş olup 200 mg/kg eskületin dozunun en etkili doz olduğu görüldü. Eskületinin klinikte kullanımı için bu nöroprotektif etkilerini oluşturan hücresel mekanizmaların ileri deneysel ve klinik çalışmalar ile araştırılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the possible protective effects of different doses of esculetin on the changes developing in the brain in aluminium chloride-induced rat toxicity model by histological and biochemical methods. Method: 72 male Wistar albino rats weighing 250-300 grams, 10-12 weeks old were divided into Control, AlCl3, ESC50, ESC100, ESC200, AlCl3+ESC50, AlCl3+ESC100 and AlCl3+ESC200 groups as n:8 and the experimental protocol was applied for 28 days. Open field test was performed one day before sacrification. The weights of the subjects were recorded throughout the experiment and brain weights were measured during sacrification. After sacrification, brain tissues were prepared for histological and biochemical analyses. In histological analyses, Anti-GFAP, Anti-NSE and Anti-Nrf2 immunohistochemical stainings were performed in addition to Hematoxylin-Eosin and Cresyl-Echt Violet histochemical stainings. Biochemical analysis included MDA and catalase measurements. The data obtained were statistically evaluated. Results: In the open field test, it was found that the time spent in the center area decreased and the number of defecations increased in the AlCl3 group, and these changes were similar to the control in the AlCl3+ESC200 group. When the weight changes of the subjects were examined on days 1-14 and 14-28, a significant weight loss was observed in the groups administered AlCl3 on days 1-14 and in the AlCl3 group on days 14-28, while an increase in weight was observed especially in the AlCl3+ESC100 and AlCl3+ESC200 groups in addition to the groups receiving only esculeti. In brain mass index analysis, ESC100 and AlCl3+ESC50 groups had higher mean weights compared to control and AlCl3 groups. Histochemical staining in the cerebral cortex and CA1 and CA3 regions of the hippocampus showed gliosis, pyknotic neurons, neuropil and pyramidal cells with neurofibrillary tangle-like axonal degeneration accompanied by vacuolization in the cytoplasm in the AlCl3 group, while these changes decreased and the number of healthy neurons and neuropil increased in parallel with the dose increase with esculetin administration. Anti-GFAP expression was significantly increased in all three regions in the AlCl3 group and decreased to similar levels with the control group, especially in the AlCl3+ESC200 group. Similarly, anti-NSE expression, which increased in the AlCl3 group, decreased significantly in the AlCl3+ESC100 and AlCl3+ESC200 groups and decreased to a level close to the control group. It is noteworthy that anti-Nrf2 expression increased in ESC50, ESC100 and ESC200 groups compared to the Control group, while a significant decrease was detected in the AlCl3 group. Anti-Nrf2 expression increased in the groups receiving esculetin, especially in the AlCl3+ESC200 group, compared to the AlCl3 group. Biochemical analysis showed that MDA increased in the AlCl3 group and no significant change was found in the statistical analysis of catalase results. Conclusion: In our study, it was shown by histochemical, immunohistochemical, biochemical and behavioral experimental analyses that AlCl3 administration causes neurodegenerative and neurotoxic changes. Esculetin was found to be effective in reducing these changes and 200 mg/kg esculetin dose was found to be the most effective dose. For the clinical use of esculetin, the cellular mechanisms that produce these neuroprotective effects should be investigated with further experimental and clinical studies.