Uyuşturucu-uyarıcı madde ve madde kullanım bozukluğu konulu haber kılavuzlarının analizi ve Türkiye için bir medya ve habercilik kılavuzu önerisi
Analysis of news guides on drugs and substance use disorders and suggestion of a media and journalism guide for Turkey
  1. Tez No: 922842
  2. Yazar: ERDEM ALPER TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu araştırmanın temel problemi, medyanın uyuşturucu sorunu konusunda üstlenebileceği“artırıcı”ve“azaltıcı”rollerin tanımlanması ve bu doğrultuda medyanın rol ve sorumlulukları çerçevesinde, medya profesyonellerinin ve özelinde habercilerin, uyuşturucu sorunu konulu haberlerin ve diğer medya içeriklerinin yapım sürecinde gereksinim duyacakları bilgilerin sunulmasına ilişkin bir medya kılavuzunun hazırlanmasıdır. Çalışmanın genel amacı, ideal anlamda medyada uyuşturucu haberlerinin nasıl olması gerektiği soruna yanıt aramaktır. Araştırmada nitel yaklaşım benimsenmiş; veri toplama sürecinde doküman analizi ve görüşme tekniklerine başvurulmuştur. Araştırma sonuçları, medyanın uyuşturucu sorunu bağlamında hem risk hem de koruyucu bir faktör olarak işlev görebileceğini ortaya koymaktadır. Medyanın uyuşturucu kullanımını ele alış biçimi, haberlerin hikâyeleştirilmesi, dil ve görsel kullanımına ilişkin stratejiler; yanlış yönlendirme, merak uyandırma ve damgalama gibi olumsuz etkilere yol açarak maddeyle tanışma, deneme ve bağımlılık geliştirme süreçlerini tetikleyebilmektedir. Öte yandan, medyanın bilgilendirme, eğitim ve farkındalık yaratma işlevleriyle uyuşturucu ile mücadelede önemli bir rol oynamakta; bağımlılıkla ilgili hizmetlerin tanıtımını ve erişilebilirliğini artırarak koruyucu bir faktör olarak rol üstlenebilmektedir. Çalışmada elde edilen bilgiler ve geliştirilen öneriler ışığında“Uyuşturucu-Uyarıcı Madde ve Madde Kullanım Bozukluğu Konulu Medya ve Habercilik Kılavuzu”adında Türkiye'ye özgü bir medya ve habercilik kılavuzu hazırlanmıştır. Kılavuz“habercinin sorumlulukları, hikâyeleştirme-haber anlatısı, dil kullanımı, görsel kullanımı, sık kullanılan kavramlar ve başvuru kaynakları”bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fundamental problem addressed in this study is the identification of the“amplifying”and“mitigating”roles that the media can assume in relation to the drug issue. In this context, the study aims to develop a media guideline that provides media professionals, particularly journalists, with the necessary knowledge for producing news and other media content related to drug-related issues within the framework of media roles and responsibilities. The overarching objective of the study is to explore how drug-related news should ideally be framed in the media. A qualitative research approach was adopted, and document analysis as well as interview techniques were employed for data collection. The findings of the research indicate that the media can function as both a risk factor and a protective factor in the context of drug-related issues. The way drug use is portrayed in the media, including the narrative structure of news stories and the strategic use of language and visuals, can lead to negative consequences such as misinformation, curiosity stimulation, and stigmatization, potentially triggering the initiation, experimentation, and development of substance addiction. On the other hand, the media plays a crucial role in combating drug-related issues through its functions of informing, educating, and raising awareness. Additionally, it can assume a protective role by promoting addiction-related services and enhancing their accessibility. Based on the findings and recommendations derived from this study, a media and journalism guideline specific to Turkey, titled“The Media and Journalism Guide on Psychoactive Substances and Substance Use Disorders,”has been developed. The guideline consists of sections on“journalists' responsibilities, storytelling and news narratives, language use, visual representation, commonly used concepts, and reference sources.”