2017 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine başvuran ve tetkiklerinde alkol, uyutucu-uyuşturucu veya uyarıcı madde saptanan olguların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients who were admitted to Ege University, Faculty of Medicine, emergency ward in 2017 and tested positive for alcohol or substances
  1. Tez No: 641800
  2. Yazar: FIRAT İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKİN ÖZGÜR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Alkol ve madde kullanımı, ülkemizde ve dünya genelinde ciddi bir halk sağlığı sorunu olup önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Alkol ve yasadışı maddelerin; farklı şiddet türleri, travmatik olaylar, cinayet, intihar, çeşitli hastalık ve bozukluklar, tedavi sürecinde güçlükler ile ilişkisi gösterilmiştir. Kullanım öyküsü olan bireyler taşıdıkları risk faktörleri ve komorbid özellikleri nedeniyle sağlık hizmetlerinden sık ve özgül şekilde yararlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, acil servis birimine başvuran ve alkol ve/veya madde kullanımı saptanan olguların özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, dosya taramasına dayanan retrospektif bir çalışma olup çalışmaya 2017 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine başvuran ve tetkiklerinde alkol, uyutucu-uyuşturucu veya uyarıcı madde saptanan olgulardan kayıtları eksiksiz olanlar dahil edilmiştir. Toplam 205.517 başvuru arasından 9773 olgunun toksikolojik tetkikleri istenmiş olup çalışmaya dâhil edilen 1331 olgunun %81,2'sini (n=1081) erkekler, %18,8'ini kadınlar (n=250) oluşturmaktadır. Bu olguların yaş ortalaması 33,56±11,66 olarak bulunmuştur (min:14, maks:77). Alkol veya madde pozitif olarak değerlendirilen 1331 olgunun %95,19'unu (n=1267) alkol pozitif olgular oluşturmaktadır. Alkol saptanan 1267 olgunun ise %1,7'sinde (n=21) aynı zamanda madde kullanımının da söz konusu olduğu görülmüştür. Yapılan tetkiklerde alkolle birlikte en sık saptanan madde %0,9 (n=12) ile benzodiazepin olup ikinci sırada %0,8 (n=10) ile amfetamin gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Alcohol and substance use is still an important public health issue that causes substantial morbidity and mortality in our country and worldwide. Alcohol and substances have been associated with different types of violence, traumatic events, homicide, suicide, various diseases and disorders, impairments in rehabilitation. Users benefit from health services frequently and in a specific way due to their risk factors and comorbidities. In this study we aimed to investigate the features of individuals who have tested positive for alcohol and/or substance use during their emergency ward admission. In this retrospective study based on patient file inspection, cases who have applied to Ege University, Faculty of Medicine, Emergency Department in 2017 and had complete records showing alcohol/substance use were included. Out of 205.517 admissions, toxicological tests were ordered for 9773 patients and 1331 cases were included in the study, 1081 (81.2%) being male and 250 (18.8%) being female. Ages ranged between 14-77, average age was found to be 33.56±11.66. Out of 1267 cases who tested positive for alcohol, 1.7% (n=21) also tested positive for substances. Most frequent co-ocurrence was benzodiazepines with 0.9% (n=12) and amphetamines followed with 0.8% (n=10).