Empires and power: The application of the power cycle theoryto the ottoman empire
İmparatorluklar ve güç: Güç döngüsü teorisinin Osmanlı İmparatorluğuna uygulanması
- Tez No: 922867
- Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS ROW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tarihçiler ve siyaset bilimcilerin Osmanlı İmparatorluğu üzerine yaptıkları kapsamlı araştırmalara rağmen, imparatorluğun güç çevrimleri ile Jön Türk hareketi arasındaki ilişkiler hakkında çok az analiz yapılmıştır. Literatürden çıkan genel örnek yetersizdir: milliyetçi laik despotlar Osmanlı İmparatorluğu'nu sona erdirmek ve otokratik bir devlet kurmak için savaşmaktadır. Bu çalışma, tarihsel anlatıların ve bunların Osmanlı İmparatorluğu'nun güç çevrimi üzerindeki etkilerinin ayrıntılı analizi yoluyla Jön Türklerin ideolojik motivasyonlarından bazılarını yeniden ele almaktadır. Bu analizin incelenmesi, Jön Türklerin kendi bakış açılarını ortaya çıkarmaktadır ve bu bakış açıları, Jön Türkler ile Osmanlı İmparatorluğu'nun güç çevrimi arasındaki bağlantı hakkında yaygın olarak kabul edilen varsayımları karmaşıklaştırmaktadır: 1) Jön Türklerin başlangıçtaki amacı laik bir cumhuriyet kurmak ve Osmanlı saltanatını sona erdirmekti (amaçları zamanla değişti); 2) Jön Türkler, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünün tek nedeniydi. Bu tez, Jön Türk hareketi ve Türkiye Bağımsızlık Savaşı üzerine büyüyen bir araştırma grubunun bir parçasıdır. Çoğunlukla Türk-Osmanlı tarihi ve Jön Türklerin kişisel anlatımlarının kullanılması ve bu kaynakların imparatorluk ve güç çevrimleri teorilerine uygulanmasıyla birlikte; bu tez, ilgili konulardaki gelecekteki araştırmalara katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite the vast research by historians and political scientists on the Ottoman Empire, little analysis has been made about the relationships between the empire's power cycles and the Young Turk movement. The overall illustration that emerges from the literature is inadequate: nationalist secular despots fighting to end the Ottoman Empire and establish an autocratic state. This study recovers some of the Young Turks ideological motivations through detailed analysis of historical accounts and their effects on the power cycle of the Ottoman Empire. An examination of this analysis yields the Young Turk's own perspectives that complicate the widely held assumptions made about the link between the Young Turks and the power cycle of the Ottoman Empire: 1) the Young Turk's initial aim was to form a secular republic and end Ottoman reign (their aims transformed over time); 2) the Young Turks were the sole reason for the collapse of the Ottoman Empire. This thesis is a part of a growing body of research on the Young Turk movement and the War of Independence of Turkey. In using mainly untapped sources of Turkish-Ottoman history and personal accounts of the Young Turks, along with implementing these sources to theories of empire and power cycles; this thesis will contribute to future research on corresponding topics.