What strategies do teachers in a Turkish special education school use to develop communication and social skills in children with autism?
Türkiye'deki özel eğitim okullarında , otizmli öğrencilerin sosyal ve iletişim becerilerini geliştirmek amaçlı öğretmenlerin kullandığı stratejiler nelerdir?
- Tez No: 922866
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDY KEMPE, DR. CATHY TİSSOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki özel eğitim okullarındaki öğrencilerin sosyal ve iletişim becerilerini geliştirmek amaçlı , öğretmenler tarafından kullanılan stratejilere odaklanmıştır. Öğretmenlerin stratejilerini ve bu stratejiler hakkındaki görüşlerini öğrenmek bu çalışmanın amaçlarıdır. Bu amaçlar doğrultusunda, sadece otizmli öğrencilerin olduğu bir okul seçilmiştir ve araştırmaya bu okudaki 27 öğretmen katılmıştır. Araştırma örnekleri ve verileri toplamak ve araştırma sorularına cevap bulmak için , nitel ve nicel araştırma yöntemlerini beraber içeren karma araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu 27 öğretmene, onların stratejileri hakkında veri toplamak amaçlı genel ve istatistiksel verileri elde etmek amaçlı bir anket uygulatılmıştır. Daha sonra, bu 27 öğretmen arasından 10 öğretmen ile bu stratejiler hakkında detaylı bilgi edinmek amaçlı mülakat yapılmıştır. Verilerinin analizinden sonra, öğretmenlerin akran eğitimini, alternatif terapileri, sanatsal aktiviteleri, spor aktivitelerini, eğitimsel oyunları, okul ve sınıf kurallarını, deneyimsel öğrenme modelini, dil,ağız ve ses egzersizlerini, saklama stratejisini, sosyal hikayeleri, görselleri, rol model olmayı ve ezberlemeyi strateji olarak kullandıkları saptanmıştır. Bu 13 tane stratejiye ek olarak, 5 tane daha strateji kullanmışlardır. Bunlar: aile daveti, ödüllendirme, teknoloji kullanımı, basamaklandırılmış öğretim uygulaması ve görmemezlikten gelmedir. Bunlar öğretmenler tarafından , ana stratejilerini destekledilerinden dolayı, destekleyici stratejiler olarak tanımlanmıştır. Fakat, iki tartışmalı nokta göz ardı edilmemelidir. Bunlardan ilki, öğretmenlerin anket sonuçlarında öğrencilerinin becerilerini geliştirmek amaçlı alternatif stratejiler kullandıklarını iddaa etmelerine rağmen, mülakatlar bu stratejiyi kullanmadıklarını ve terapiler hakkında kavram yanılgısı içinde olduklarını göstermiştir. İkinci olarak, öğretmenler 'görmemezlikten gelmeyi' destekleyici bir strateji olarak söylediler fakat bu kısa süreli bir çözümdür. Bundan dolayı görmemezlikten gelmeyi bir strateji olarak sınıflandırmak zordur. Ayrıca, okul olanakları , toplum ve aile farkındalığı öğretmenlerin stratejisini etkileyen dış etkenler olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research focuses on teachers' strategies to develop social and communication skills of children with autism in a Turkish Special Education School. Learning teachers' strategies and their opinions about these strategies are aims of this study. In accordance with these purposes, a school where only children with autism are trained was chosen and 27 teachers participated in the research. This study used mixed research methods which consisted of quantitative and qualitative research methods together to collect samples, data and find an answer to research questions. These 27 teachers have been given a questionnaire to learn general and numerical data about the strategies. After that, 10 teachers, who are among 27 teachers, have been interviewed to learn details about the strategies. After analysing the data, it was known teachers use peer education, alternative therapies, artistic activities, sport Activities, educational games, school and classroom rules, experimental learning model, tongue, month and voice exercises, hiding strategy, social stories, visual, role modelling and memorisation as a strategy. In addition to these 13 strategies, 5 other strategies are mentioned; family involvement, rewarding, use of technology, step by step education and negligence. They were called as supportive strategies by the teachers because teachers said that they support main strategies. However, there are two problematic points which should be noted: First one is that although teachers claimed to use alternative strategies to develop their students' skills in the questionnaire, interviews suggested that they were not using such strategies and they had a misconception about the therapies. And secondly, teachers stated that negligence can be considered as a supportive strategy to the main strategies, but it only provides a short-term solution, therefore, it is hard to classify negligence as a strategy. Also, school facilities and public and parent awareness were mentioned as external factors which affect teachers' strategies.