Göç ve iskân deneyiminin kolektif hafızadaki yeri: Erzincan ili üzümlü ilçesi Ahıska Türkleri örneği
The place of migration and settlement experience in collective memory: The example of Meskhetian Turks in Üzümlü district of Erzincan province
- Tez No: 922914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YADİGAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışma, tarih boyunca farklı dönemlerde çeşitli göç süreçlerine maruz kalmış olan Ahıska Türkleri'nin bu göç ve iskân deneyimlerinin toplumsal hafıza üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemektedir. Özellikle Erzincan ili Üzümlü ilçesinde yaşayan Ahıska Türklerinin, bu zorlu tarihsel süreçlerin bireysel ve toplumsal hafızalarındaki yansıması, çalışmanın ana eksenini oluşturmaktadır. Göç ve iskân, Ahıska Türklerinin kimlik oluşum süreçlerini, sosyal ilişkilerini ve kültürel dinamiklerini şekillendiren kritik unsurlar olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın amacı, Ahıska Türklerinin tarihsel göç süreçlerinin ve bu süreçlerin hafızalarındaki izlerinin günümüze kadar nasıl taşındığını ve bu izlerin toplumsal hafızayı nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Araştırmada, karma yöntem kullanılarak hem nitel hem de nicel veriler toplanmış ve bu veriler ışığında kapsamlı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde, katılımcıların göç ve iskân deneyimlerini, bu süreçlerin bireysel ve kolektif hafızalarındaki yerini anlamak amacıyla anket yöntemi tercih edilmiştir. Anketler, katılımcıların göç süreçlerindeki kişisel deneyimlerini, yaşadıkları zorlukları, bu süreçlerin kimliklerini nasıl etkilediğini ve kolektif hafızada nasıl yer aldığını daha yakından incelemeyi amaçlamıştır. Bu sayede, bireylerin göç ve iskân deneyimleri hakkında derinlemesine bilgi edinilmiş ve bu deneyimlerin toplumsal hafızadaki yansımaları daha geniş bir perspektiften ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, Ahıska Türklerinin kimliklerinin oluşumunda ve toplumsal hafızalarının şekillenmesinde göç ve iskânın kritik bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Katılımcıların göç deneyimleri, yalnızca bireysel bir yaşantı değil, aynı zamanda toplumsal hafıza içinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu deneyimler, kültürel mirasın önemli bir parçası olarak gelecek nesillere aktarılmakta ve topluluğun kolektif kimliğinin inşasında belirleyici bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, göç ve iskânın Ahıska Türklerinin toplumsal kimlikleri ve hafızaları üzerindeki derin etkilerini ortaya koyarak, bu sürecin topluluk açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Araştırma, bu topluluğun hafızasında yer eden göç ve iskân süreçlerinin, onların kültürel kimliğini ve gelecek nesillerle olan bağını nasıl şekillendirdiğini de gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the impact of migration and settlement experiences on the collective memory of the Ahıska Turks, a community that has been subjected to various migration processes throughout history. The research aims to understand the place of these experiences in the collective memory of the Ahıska Turks residing in the Üzümlü district of Erzincan province. Using a mixedmethod approach, both qualitative and quantitative data were collected to gain a comprehensive understanding of how migration and settlement have shaped the individual and collective memory of this community. The data were primarily collected through surveys, which aimed to capture the personal experiences of the participants regarding migration and settlement, and how these experiences have influenced their identities and been integrated into the collective memory. This method allowed for an in-depth exploration of the participants' migration journeys, the challenges they faced, and the ways in which these experiences have been remembered and passed down as a significant cultural heritage within the community. The findings reveal that migration and settlement play a crucial role in the formation of the Ahıska Turks' identity and collective memory. Participants' migration experiences are not only personal narratives but also form a vital part of the collective memory within the community. These experiences are transmitted to future generations as an important cultural legacy, significantly influencing the construction of the community's collective identity. In conclusion, this study underscores the profound impact of migration and settlement on the social identity and memory of the Ahıska Turks, highlighting how these processes have been instrumental in shaping their cultural identity and intergenerational connections.