Beslenme ve diyetetik son sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ile yaşam boyu öğrenme, kanıta dayalı uygulamalar ve meslekler arası ekip iş birliği tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition and dietetics senior students' attitudes to lifelong learning with 21ST century skills, evidence-based practices and interprofessional team collaboration
  1. Tez No: 922934
  2. Yazar: GÜZİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Beslenme ve Diyetetik eğitimi alan 4. sınıf öğrencilerinin, 21. yy becerileri ile yaşam boyu öğrenme, kanıta dayalı uygulamalar ve meslekler arası ekip iş birliği tutumları ve bunların birbiri ile ilişkisinin değerlendirilmesi ile birlikte Beslenme ve Diyetetik eğitiminin gelişimi ve güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Ankara'daki, mevcut Beslenme ve Diyetetik bölümü olan 5 devlet ve 5 vakıf üniversitesi olmak üzere 10 üniversitede, son sınıf öğrencilerinde, katılımcıların demografik özellikleri ve seçmeli ders alma, literatür takibi, mezuniyet sonrası eğitime devam etme, akademik alanda veya yurt dışında çalışma isteği gibi bireysel özellikleri ve 4 ölçek olmak üzere, 5 bölümlük çevrimiçi anket çalışması yapılmıştır. Devlet üniversitelerinde 132, vakıf üniversitelerinde 109 öğrenci olmak üzere, 25 yaşı geçmemiş, 241 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylerin %95,4'ünün kadın ve %54,8'inin devlet üniversitesinde, %54,4'ünün akreditasyonu olan programda olduğu belirlenmiştir. Üniversite türüne (devlet/vakıf) ve programın akreditasyon varlığı durumuna göre çok boyutlu 21.yy becerileri ve meslekler arası ekip iş birliğinin değerlendirilmesi ölçeği, kanıta dayalı uygulamalar tutum ölçeği-15 puanları açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p1>0,05 ve p2>0,05). Yaşam boyu öğrenme için anahtar yeterlilikler ölçeği toplam puanları vakıf üniversitelerinde ve akredite olmayan programlarda daha yüksek bulunmuştur (p1
Özet (Çeviri)
This study aimed to contribute to the development and strengthening of Nutrition and Dietetics education by evaluating the 21st century skills, lifelong learning, evidence-based practices and interprofessional team collaboration attitudes of 4th grade students receiving Nutrition and Dietetics education and their relationship with each other. A 5-part online survey was conducted with senior students from 10 universities, 5 state and 5 foundation universities in Ankara, which have existing Nutrition and Dietetics departments, regarding the demographic characteristics of the participants and their individual characteristics such as taking elective courses, following the literature, continuing education after graduation, and desire to work in an academic field or abroad, and 4 scales. A total of 241 students, 132 from state universities and 109 from foundation universities, under the age of 25, were included in the study. It was determined that 95.4% of the individuals were female, 54.8% were in a state university, and 54.4% were in an accredited program. No significant difference was found in terms of the scores of the Multidimensional 21st century skills and interprofessional team collaboration assessment scale and the evidence-based practices attitude scale-15 according to the type of university (state/foundation) and the accreditation status of the program (p1>0.05 and p2>0.05). The total scores of the Key Competencies for Lifelong Learning Scale were found to be higher in foundation universities and non-accredited programs (p1