Osteoporotik vertebra fraktürlerinde perkütan kifoplasti uygulaması esnasında hiperekstansiyon uygulamasının kifoz redüksiyonuna etkisi
Effect of hyperextension application on kyphosis reduction during percutaneous kyphoplasty application in osteoporotic vertebral fractures
- Tez No: 922933
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM MAZHAR ÖZSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Osteoporotik Vertebra Fraktürlerinde Perkütan Kifoplasti Uygulaması Esnasında Hiperekstansiyon Uygulamasının Kifoz Redüksiyonuna Etkisi Giriş ve Amaç: Çalışmamız osteoporotik vertebra fraktürlerinde perkütan kifoplasti esnasında hiperekstansiyon uygulamasının kifoz redüksiyonuna etkisini incelemektedir. Bu çalışma, perkütan kifoplasti yönteminin farklı cerrahi pozisyonlarda etkinliğini değerlendirmekte ve hasta konforunu artırmayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada Ocak 2024 ile Ekim 2024 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesine osteoporotik vertebra fraktürü sebebiyle başvuran, perkütan kifoplasti endikasyonuna uygun tanı alan ve rastgele seçilen 100 hasta rastgele iki gruba bölünerek, 50 hastaya balon uygulaması ve çimentolama sırasında ters fleksiyon uygulanmış, diğer 50 hastaya ise standart balon kifoplasti prosedürü uygulanmıştır. Hastaların işlem öncesi spinal MR ve skolyoz grafileri, işlem sonrasında ise skolyoz grafileri çekilmiş ve ilgili ölçümler bu görüntülemeler üzerinden yapılmıştır. Kontrol ve çalışma grupları arasında AO Spine-DGOU Osteoporotik Kırık Sınıflamasına ve kemik yoğunluk testlerine göre karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu karşılaştırmada anterior vertebra yüksekliği, sagittal indeks, COBB açısı, sagittal vertikal aks,VAS skoru ve kifotik açılanma parametreleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada yer alan hastaların gruplara göre klinik özellikleri değerlendirilmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir. Kontrol grubunda ortalama yaş 70,2 ± 11,8, çalışma grubunda ise 66,9 ± 12,5 olarak belirlenmiştir. Cinsiyet dağılımı ve kırık seviyeleri gruplar arasında anlamlı fark göstermemiştir. Anterior vertebra yükseklikleri, sagittal indeksler, Cobb açıları, kifotik açılanma, sagittal vertikal aks ve Visual Analog Scala skoru ölçümleri karşılaştırılmış ve her iki grupta da işlem sonrası preoptan postopa doğru anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir. Yapılan ölçümlerde kifotik açılanma düzelmesi ve sagittal indeks değişimi açısından kontrol ve çalışma grupları arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of Hyperextension Application on Kyphosis Reduction During Percutaneous Kyphoplasty Application in Osteoporotic Vertebral Fractures Introduction: Our study investigates the effect of hyperextension positioning during percutaneous kyphoplasty on kyphosis reduction in osteoporotic vertebral fractures. This research aims to evaluate the effectiveness of the percutaneous kyphoplasty technique in different surgical positions and to enhance patient comfort. Materials and Methods: In this prospective study, 100 randomly selected patients who presented with osteoporotic vertebral fractures at Çukurova University Balcalı Hospital between January 2024 and October 2024, and who were diagnosed as suitable candidates for percutaneous kyphoplasty, were randomly divided into two groups. In the first group of 50 patients, reverse flexion was applied during balloon inflation and cementation, while the other 50 patients underwent the standard balloon kyphoplasty procedure. Spinal MRIs and scoliosis radiographs were taken before the procedure, and post-procedure scoliosis radiographs were obtained for evaluation. Measurements were conducted based on these images. Comparisons between the control and study groups were made according to the AO Spine-DGOU Osteoporotic Fracture Classification and bone density tests. Parameters such as anterior vertebral height, sagittal index, COBB angle,sagital vertical axis,VAS score and kyphotic angulation were assessed. Results: The clinical characteristics of the patients included in the study were evaluated by group, and the results were analyzed. The mean age in the control group was determined as 70.2 ± 11.8, while in the study group, it was 66.9 ± 12.5. There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender distribution and fracture levels. Anterior vertebral heights, sagittal indices, Cobb angles, kyphotic angulation, sagittal vertical axis, and Visual Analog Scale (VAS) scores were compared, and significant improvements were observed in both groups from the preoperative to the postoperative period. Measurements revealed statistically significant differences between the control and study groups in terms of kyphotic angulation correction and sagittal index changes.